//BUDAPESZT, miasto łaźni i kąpieli
BUDAPESZT, miasto łaźni i kąpieli

BUDAPESZT, miasto łaźni i kąpieli

Budapeszt nazywany jest często ” Perłą Dunaju”, ale niezwykła różnorodność atrakcji czyni go prawdziwym diamentem. Rozłożony na dwóch brzegach największej europejskiej rzeki jest miastem, gdzie elegancja Zachodu spotyka się z egzotyką Wschodu. Błądząc ulicami Budapesztu na każdym kroku spotyka się coś zaskakującego. Jedną z atrakcji Budapesztu są łaźnie. Wspaniałe kąpieliska stanowią ozdobę hoteli. Piękne secesyjne dekoracje wnętrz umilają pływanie i wypoczynek. Jednym z nich jest kąpielisko Szecheyi, znajdujące się po stronie Pesztu. Wewnątrz korzystać można z trzech basenów na wolnym powietrzu ( w tym jednego płytszego dla dzieci), sauny oraz pięciu basenów wewnątrz budynków. Chłód nie powinien nas zniechęcać – do basenów prowadzą podgrzewane korytarze. Woda w basenach różni się temperaturą mimo, że podstawowy strumień bije z najgorętszych źródeł w Budapeszcie (74 i 76 stopni Celsjusza) z głębokości 970 metrów.Najlepiej przyjść rano, gdyż bilet obowiązuje cały dzień (około 50 zł).

Godny polecenia jest też zespół basenów po stronie Budy, nieopodal mostu św. Małgorzaty. Pod statuetką świętego Łukasza, na wewnętrznym dziedzińcu, wmurowano szereg tablic, dających świadectwo leczniczym mocom tutejszego źródła oraz bogatemu życiu towarzyskiemu, jakie niegdyś toczyło się „u wód”. Są wśród nich dedykacje kuracjuszy z Anglii, Rosji, Polski, Niemiec oraz odległych krajów arabskich. Kąpiele zwykle zaostrzają apetyt, a tuż obok Szechenyi znajduje się „bastion kuchni węgierskiej”, czyli słynna restauracja Karola Gundela. Na małe co nieco można wybrać się do mniej wytwornego miejsca tuz obok Pałacu Moskiewskiego. Jeśli już jesteśmy w okolicy Pałacu Moskiewskiego, a nie jest to niedziela lub godzina wieczorna, to rzeczą niemal obowiązkową jest odwiedzenie „Augusta”- jednej z najdoskonalszych ciastkarni Europy Środkowej. Uzupełnieniem kawiarnianych wizyt mogą być odwiedziny Muzeum Poczty, które oprócz wielu ciekawych eksponatów – ma także tę zaletę, że jest najlepszym przykładem mieszkania zamożnej mieszczańskiej rodziny przełomu wieków. Freski na klatce schodowej wyszły spod pędzla jednego z najznakomitszych malarzy tego okresu, Karola Lotza, natomiast we wnętrzu zachowano oryginalne wyposażenie.

Na wycieczkę do Budapesztu zapraszają niemal wszystkie biura podróży. One też udzielają szczegółowych informacji dotyczących cen i terminów. Można też wybrać się samemu. Doba hotelowa kosztuje w granicach od 80 zł ( w hotelu 1-gwiazdkowym) do 1000zł (w hotelu 5-gwiazdkowym). Za śniadanie zapłacimy około 60 zł (najczęściej w formie bufetu). Do Budapesztu można udać się również autokarem.