//DANIA – CIEKAWOSTKI

DANIA – CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Co zabrać?

Niezbędny dla turysty wybierającego się  do Danii to: aparat i kamera, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV. Radzimy również zabrać ze sobą parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy, który ochroni nas przed silnym wiatrem.

Jeśli zamierzamy korzystać ze schronisk młodzieżowych koniecznie trzeba wziąć ze sobą śpiwór razem z pościelą. Używanie samych śpiworów jest zakazane.

Walutą jest duńska korona (DKK), która dzieli się na 100 öre. W obrocie pieniężnym znajdują się banknoty o nominałach 1000, 500, 200, 100 I 50 DKK, oraz monety o wartościach 20, 10, 5, 1 DKK I 50, 25 öre.

Powszechne jest płacenie kartami kredytowymi.Akceptowane są karty VISA, MasterCard, American Express. Wymiana pieniędzy za pomocą bankomatów, można je spotkać praktycznie wszędzie.

Jeśli będąc w Dani korzystamy z tanich noclegów i nie żywimy się w restauracjach czy barach, dzienne kieszonkowe powinno wynosić ok. 25 USD. Pozwalając sobie na trochę bardziej beztroskie życie, nasze dzienne wydatki mogą wzrosnąć nawet do 45-50 USD.

Studenci powinni mieć ze sobą legitymację ISIC – obniża to znacznie koszty zwiedzania Danii.Członkostwo w Polskim Towarzystwie Schronisk Młodzieżowych umożliwia korzystanie z tanich noclegów duńskiej sieci schronisk.

 

Bezpieczeństwo

Wodę z kranu przed spożyciem należy przegotować. Zalecamy jednak stosowanie wody w butelkach.

Dania jest krajem bezpiecznym, mimo to czasami zdarzyć się mogą drobne kradzieże. Należy uważać na swój bagaż. Nie powinno się pozostawiać żadnych cennych drobiazgów w zaparkowanym samochodzie, ani nosić przy sobie większej sumy pieniędzy.

Opalanie całego ciała należy do zwyczajów w Danii. Jednak uprawianie naturyzmu poza wyznaczonymi miejscami, grozi karą aresztu.

Dania jest narodem dbającym o porządek. Wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych i nie przestrzeganie zasad ochrony środowiska karane jest wysokimi grzywnami.

 

Informacje dla kierowców

Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia samochodu w Danii. Samochód musi mieć tabliczkę z numerem rejestracyjnym oraz znak kraju pochodzenia. Podczas pobytu w Danii można poruszać się samochodem z polskimi numerami rejestracyjnymi maksymalnie do 3 miesiecy. W razie pobytu stałego należy zarejestrować samochód w ciągu dwóch tygodni. Wiąże się to z opłaceniem podatku rejestracyjnego, którego wysokość wynosi przeciętnie ok. 2/3 wartości rynkowej pojazdu.Obowiązkowy jest także przegląd techniczny pojazdu (przez Statens Bilinspektion) oraz wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zielona karta nie jest wymagana. W Danii obowiązkowe jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Należy również zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Zarówno kierowcę, jak i pasażerów obowiązuje nakaz zapinania pasów podczas jazdy. Dzieci do lat 3 muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych. Maksymalna prędkość na duńskich autostradach to 110 km/godz., w miastach – 50 km/godz., a na drogach poza terenami zabudowanymi – 80 km/godz. W wielu miejscach parkowanie wymaga umieszczenia zegara parkingowego za szybą, można go na być na stacjach paliw. Przekraczanie przepisów ruchu drogowego podlega wysokim karom. Przy skręcie w prawo należy szczególnie uważać na rowerzystów nadjeżdżających z tyłu, gdyż mają oni pierwszeństwo.

 

Przykładowe ceny Towarów

cena litrowego mleka waha się od 7 do 9 DKK

1kg chleba  to ok.14 -30 DKK

piwo w puszce 0,5 l kosztuje 7 do 10 DKK

za sok litrowy do 1,5 l zapłacimy od 7 do 18 DKK

woda mineralna niegazowana 1 litr – ok. 4-8 DKK

woda mineralna gazowana 1 litr – ok 10-15 DKK

10 jajek – 15-20 DKK

1kg sera kosztuje 80-120 DKK

100 g szynki 10-17 DKK

herbata 20 torebek – 10- 20 DKK

kawa rozpuszczalna w opakowania 200g – 30-70 DK

kurczak – 20-28 DKK

1 kg piersi z kurczaka – 40-90 DKK

 

Pogoda i klimat

 

W Danii panuje klimat umiarkowany ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata dość chłodne, z dużą ilością opadów. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -0,5 do +0,5 °C, a w lipcu – ok. 16-17 °C. Najwyższa zanotowana na terenie Danii temperatura to 36,4 °C. Minimalna temperatura to -31,2 °C.

Opady występują głównie w postaci deszczu,śnieg jest rzadkością, zaś największe opady występują w miesiącu lipcu i sierpniu. Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 650 mm, przy czym istnieją w tym względzie spore różnice pomiędzy poszczególnymi częściami kraju, i tak na Zelandii jest to ok. 550 mm, a na Półwyspie Jutlandzkim – 800 mm.

Średnia roczna i miesięczna temperatura powietrza

Rok I II II IV V VI VII VIII IX X XI XII
KOPENHAGA
8,2° 0,5° 2,7° 11,6° 14,9° 16,5° 16,5° 13,2° 9,3° 4,9° 2,2°
ALBORG 7,6° 0,5° 2,7° 11° 14,3° 15,9° 15,4° 12,1° 8,2° 4,4° 1,6°