//GRECJA- ATENY
GRECJA- ATENY

GRECJA- ATENY

Ateny- stolica i największe miasto Grecji

Stolica Grecji do dziś zachowała ślady po wszystkich najeźdźcach okupujących miasto na przestrzeni wieków. Wymieszanie i nakładanie się świadectw różnych kultur nadaje stolicy niejednorodny i czasami niespójny charakter. Dlatego miłośnicy starożytności mogą być nieco rozczarowani podczas pierwszego kontaktu z tym helleńskim miastem.

Ateny są najważniejszym, a zarazem najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem Grecji. Zwiedzenie jego zabytków wymaga co najmniej kilku dni.

Najważniejsze jest oczywiście wzgórze Akropolu i jego najbliższa okolica. Koniecznie trzeba zobaczyć Propyleje, Partenon, świątynię Ateny, Erechtejon.

Co powinieneś zobaczyć będąc w Atenach

1.Muzeum Bizantyjskie-Mieści się we florenckiej rezydencji wybudowanej w 1848. Posiada w swoich zbiorach eksponaty obrazujące styl sztuki Bizancjum, tzn. rzeźby, malarstwo, ikony, freski.

{gallery}ateny{/gallery}

2.Muzeum Benakisa- Zostało ufundowane w 1930 przez Antoniego Benaki. Ulokowane jest w neoklasycznym budynku. Zawiera interesującą i bogatą kolekcję starożytnej i bizantyńskiej sztuki, biżuterię, eksponaty orientalne oraz dużo chińskiej porcelany od okresu neolitycznego do XVII. Na wystawie znajdują się także hafty, dywany, broń z okresu walk o niepodległość.

{gallery}ateny1{/gallery}

3.Akropol Ateński- to położone w Atenach wapienne wzgórze o wysokości względnej 90 m. Był ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Podczas odbudowy zainicjowanej przez Peryklesa powstał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Zniszczone rzeźby, elementy starszych budowli zostały użyte przy poszerzaniu tarasu w kierunku południowym (odnaleziono je podczas prac archeologicznych rozpoczętych w latach siedemdziesiątych XVIII wieku, w tzw. „gruzowisku perskim”). Perykles odbudowę Akropolu powierzył Fidiaszowi. W pracach uczestniczyli także inni wielcy architekci greccy: Iktinos,

{gallery}ateny3{/gallery}

{gallery}ateny7{/gallery}

4.Teatr Dionizosa- Teatr Dionizosa aż do dnia dzisiejszego uchodzi za najsłynniejszy grecki teatr.

Wybudowano go u stóp Akropolu. Na początku V w. p.n.e. zainstalowano tu drewniane ławy, zaś skene upodobniono do prowizorycznego baraku. Początkowo skene służył jako przebieralnie dla jednego aktora. Wraz z rozwojem teatru greckiego, zwiększano też liczbę aktorów.

Stałą częścią teatru był też ołtarz – grób, zwany thymele. Znajdował się on na środku orchestry. To właśnie wokół niego gromadzono aktorów i chór. Po 460 r. p.n.e. w teatrze pojawiły się malowane dekoracje.

Do kolejnej przebudowy teatru greckiego doszło w latach 410 – 404 p.n.e. Nie były one jednak mocno rewolucyjne. Za takie można uznać wybudowanie pierwszego teatru z kamienia przez Likurga (ok. 330 r. p.n.e.). Przypisuje mu się przesunięcie orchestry w kierunku stoku wzgórza oraz wykucie marmurowych siedzeń. Ponadto mur, który podpierał amfiteatralną widownię wybudowano z czworokątnie ociosanych bloków kamiennych. Wzdłuż niego, po obu stronach, znajdowały się strojne wejścia. Ich dodatkową funkcją było oddzielanie theatronu od kamiennej skene. Teatr ozdobiono portretami słynnych pisarzy.

Warto dodać, że na Teatrze Dionizosa wzorowano wszystkie inne teatry greckie.

{gallery}ateny2{/gallery}

5.Świątynia Zeusa Olimpijskiego- Była to największa świątynia w starożytnych Atenach, której budowę zakończył cesarz rzymski Hadrian (w 131 r. n.e.). W jej wnętrzu znajdowały się m.in. 104 marmurowe kolumny, kopia posągu Zeusa z Olimpu oraz posąg cesarza Hadriana.

Do współczesnych czasów przetrwało zaledwie 15 kolumn, pozostałe leżą na ziemi. Po posągach nie ma żadnego śladu. Obecnie ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego znajdują się na wydzielonym terenie archeologicznym.

{gallery}ateny4{/gallery}

6.Światynia Ateny Nike-Świątynia Ateny Nike (Św. Nike Apteros, Św. Nike Bezskrzydłej, Św. Nike) – niewielka świątynia w typie attycko-jońskiego tetrastylosu na Akropolu, na prawo od Propylejów, w południowo-zachodniej części wzgórza. Świątynię postawiono w V w p.n.e., choć jej zalążki sięgają okresu archaicznego. Projektantem był prawdopodobnie Kallikrates. Oddawano tam kult Atenie Zwycięskiej. Najlepiej zachowana świątynia jońska, dwukrotnie rekonstruowana.

{gallery}ateny5{/gallery}

7.Starożytna Agora- najsłynniejsza agora znajdująca się w Atenach w starożytnej Grecji.Usytuowano na niej świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego. Charakterystycznymi budowlami były stoa, czyli zadaszone kolumnady, które chroniły przed deszczem lub słońcem. Agora mieściła się u podnóża stromego, skalistego wzgórza – Akropolu. Tutaj przekupki sprzedawały codziennie swoje towary.Odbywały się tu też liczne uroczystości.

{gallery}ateny6{/gallery}