//MEDIOLAN

MEDIOLAN

MEDIOLAN

Mediolan – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².Znajduje się tu siedem uniwersytetow (Statale, Biccoca, Iulm, Bocconi, Ccattolica, Politecnico) (m. innymi założone w latach 1863, 1920 i 1924) i inne uczelnie, Akademia Literatury, instytuty naukowe.

Castello Sforzesco to ceglany zamek w centrum Mediolanu, zbudowany w połowie XV wieku, na planie kwadratu z dziedzińcem w środku, otoczony murem z blankami i narożnymi basztami.Wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany; 1893-1906 zrekonstruowany, w latach 1954-1956 odrestaurowany po zniszczeniach wojennych i przystosowany do nowoczesnej ekspozycji muzealnej.

{gallery}mediolan{/gallery}

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie – gotycka marmurowa katedra, jeden z najbardziej znanych budynków w Europie. Jej wymiary – 157 metrów długości i 92 szerokości – plasują ją na 3 miejscu w Europie. Nawa główna ma 45 m. wysokości (drugie miejsce po katedrze Beauvais, 48 m., ale nie wykończona). Położona na głównym placu, w centrum Mediolanu. Na zewnątrz katedra ozdobiona jest przez 2245 figur, 135 sterczyn, 96 rzygaczy, i około kilometra maswerków.

{gallery}mediolan1{/gallery}

Bazylika Santo Stefano Maggiore w Mediolanie – starożytny kościół w Mediolanie, początkowo pod wezwaniem św. Zachariasza, a od X w. pod wezwaniem św. Szczepana. Nazywany jest także Santo Stefano in Brolo, albo Santo Stefano alla Porta.

{gallery}mediolan2{/gallery}

Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie –  jest jednym z najstarszych kościołów w Mediolanie.Wzniesiona między 379 a 386 r. z woli biskupa Mediolanu, św. Ambrożego, została zbudowana w dzielnicy, w której byli pochowani chrześcijanie zamordowani w czasie prześladowań rzymskich. Dlatego właśnie została zadedykowana męczennikom i była nazywana Basilica Martyrium. Sam św. Ambroży chciał umieścić w niej relikwie świętych Satyra, Wiktora, Nabora, Witaliana, Gerwazego i Protazego. Został w niej też pochowany i od tego czasu zmieniła swą nazwę na obecną.

{gallery}mediolan3{/gallery}