//SŁOWENIA – CIEKAWOSTKI

SŁOWENIA – CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Co zabrać?

Wybierając się do Słowenii powinniśmy pamiętać o ciepłej odzieży, gdyż nawet latem zdarzają się dość chłodne noce. W Ekwipunku dodatkowo przydać się także może scyzoryk, kompas, latarka czy okulary przeciwsłoneczne oraz strój kąpielowy. Warto także zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę z wszystkimi niezbędnymi lekarstwami, gdyż ceny leków w Słowenii są wyższe niż w Polsce.

Bezpieczeństwo

Woda jest zdatna do picia bezpośrednio z kranu, chociaż zaleca się jej przegotowanie lub spożywanie wody w butelkach. Słowenia jest stosunkowo spokojnym krajem, lecz zdarzają się drobne kradzieże. Nie należy zostawiać swoich bagaży bez opieki, a cenne drobiazgi najlepiej zabrać ze sobą lub schować w schowku, niż zostawić w samochodzie, czy na polu namiotowym.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest polskie prawo jazdy, międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe.
Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle muszą posiadać ważną winietę. Używanie świateł mijania jest obowiązkowe całą dobę, przez cały rok. W okresie od 15 listopada do 15 marca samochód musi być wyposażony w opony zimowe, a w rejonach górskich, w czasie zalegania śniegu, dodatkowo w łańcuchy na koła napędowe. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest rygorystycznie egzekwowane.

Pogoda i klimat

Klimat jest zróżnicowany, gdyż Słowenia leży na styku stref: podzwrotnikowej i umiarkowanej, a dodatkowo klimat urozmaica rzeźba terenu. Większą część kraju leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego z czterema porami roku. Klimat ten występuje na środkowej i wschodniej części kraju obejmują niziny i kotliny śródgórskie, jego odnogę stanowi drugi typ klimatu jakim jest górski, które obejmuje alpejską część Słowenii. Zachodnia część kraju, nadmorska to obszar cechujący się większym wpływem mas zwrotnikowych, co oznacza występowaniem klimatu śródziemnomorskiego.

W strefie umiarkowanej, na obszarach nisko położonych zimy są łagodne, ze średnią temperaturą −1 °C, ewentualnie −2 °C. Przebieg zimy typowy dla klimatu umiarkowanego, jest taki sam jak np. w Polsce. Latem średnie wartości wynoszą 20 °C. Im wyżej tym jest chłodniej, występują piętrowość klimatyczna, widoczne szczególnie w Alpach Julijskich. Średnie wartości dla stycznia to −8 °C. Latem jest chłodno, i maksymalne wartości w wyższych partiach gór sięgają 10 °C. Zachodnia część kraju nad Morzem Adriatyckim cechuje się temperaturami typowymi dla strefy śródziemnomorskiej. Zimy są bardzo łagodne ze średnią temperaturą 3 °C, late średnia dobowa to 24 °C. Występuje dosyć duża liczba dni z temperaturami rzędu 29-33 °C, jednakże ze względu na wpływ morza, nie ma wysokich ekstremów klimatycznych.

Średnia roczna i miesięczna temperatura powietrza

  Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
MARIBOR

9,3°

-1,1°

0,5°

5,5°

9,3°

14,3°

17,6°

19,2°

18,7°

15,4°

10,5°

3,8°

0,5°

LUBLANA

8,8°

-1,1°

0,5°

8,2°

13,8°

16,5°

19,2°

18,7°

15,4°

9,9°

3,3°