//SZWECJA – SZTOKHOLM
SZWECJA - SZTOKHOLM

SZWECJA – SZTOKHOLM

Sztokholm – największe miasto i stolica Szwecji. Siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej.

Sztokholm jest siedzibą władz administracyjnych regionu Sztokholm.

Miasto po raz pierwszy pojawia się w staro-skandynawskich sagach jako Agnafit, i jest łączone z mitologicznym królem szwedzkim, Agne. Pierwszy raz Sztokholm pojawia się w dokumentach w roku 1252, kiedy to kopalnie w Bergslagen uczyniły z niego ważne miejsce w dziedzinie handlu żelazem.

Rozwój miasta rozpoczął się w XIII wieku od części zwanej dzisiaj Gamla Stan – Stare Miasto. Za założyciela miasta uważany jest jarl Birger Magnusson, dzięki któremu miasto bardzo szybko uzyskało duże znaczenie w handlu. Od 1436 Sztokholm jest stolicą Szwecji (wcześniej, królewskim oraz handlowym i ekonomicznym, centrum Szwecji była Sigtuna). Po okresie walk szwedzko-duńskich w XV i XVI wieku, w 1523 Sztokholm został zdobyty ostatecznie przez Gustawa I Wazę. Od tego czasu też siedzibą szwedzkich królów był zamek Tre Kronor. W 1697 roku jednak pożar strawił większość budowli i od 1754 rodzina królewska zamieszkała już w Pałacu Królewskim. W 1776 roku powstała Akademia Szwedzka.

W połowie XIX wieku stolica Szwecji liczyła blisko 100 tysięcy mieszkańców. W Sztokholmie rozgrywane były Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1912. Po II wojnie światowej, w 1952 uruchomiono w mieście pierwszą linię metra.

ATRAKCJE I ZABYTKI:

Kungliga Slottet – oficjalna rezydencja królewska w Sztokholmie. Pierwsze umocnienia pojawiły się na wyspie Stadsholmen w X wieku. Twierdzę Tre Kronor (Trzy Korony) wybudowano w połowie XIII wieku, a w następnym stuleciu stała się ona królewską rezydencją.

Władcy z dynastii Wazów przebudowali ją na renesansowy pałac, który spłonął doszczętnie w 1697 roku. Na jego miejscu architekt Nicodemus Tessin Młodszy stworzył nowy pałac w stylu rzymskim z fasadą na wzór włoski i wnętrzami, których francuski charakter tonowały wpływy szwedzkie. Pierwszym mieszkańcem pałacu został król Adolf Fryderyk w 1754 roku.

Zamek Królewski – Kungliga Slottet

 

Kościół św. Mikołaja(Storkyrkan) – luterańska katedra w Sztokholmie w dzielnicy Gamla Stan, licząca blisko 700 lat. Katedra ta dla Szwedów ma ogromnie znaczenie, ponieważ w niej odbywają się wszystkie uroczystości dworskie.

Kościół ma status zabytku sakralnego według rozdz. 4 Kulturminneslagen (pol. Prawo o pamiątkach kultury) ponieważ został wzniesiony do końca 1939.

Pierwszy kościółek zbudowano w tym miejscu w XIII wieku, prawdopodobnie na życzenie założyciela miasta, jarla Birgera. W 1306 zastąpiła go znacznie większa bazylika św. Mikołaja, którą przez wieki niejednokrotnie przebudowywano.

W okresie późnego baroku dodano królewskie ławy i ambonę, a fasadę zmieniono tak by współgrała z resztą otoczenia Pałacu Królewskiego. Na 66-metrowej wieży, dodanej w 1743 roku, wiszą 4 dzwony, z których największy waży 6 ton.

Storkyrkan

Stadshuset – ratusz w Sztokholmie, zbudowany w 1923 roku. Uznawany jest za jeden z symboli stolicy Szwecji. Architektem ratusza był Ragnar Östberg, zainspirowany weneckim Pałacem Dożów. Wnętrza ozdobione są przez wielu szwedzkich artystów, m.in. Carla Malstema i Maję Sjöström. Od roku 1930 w sali błękitnej ratusza wydawane są, przez Szwedzką Rodzinę Królewską, uroczyste przyjęcia na cześć laureatów Nagrody Nobla.

Stadshuset