//AUSTRIA – SALZBURG
SALZBURG

AUSTRIA – SALZBURG

SALZBURG

Festung Hohensalzburg – dosłownie Forteca Wysokiego Salzburga, to zamek w Salzburgu usytuowany na wzgórzu Festungsberg, nad miastem. Ma szerokość 250 m, długość 150 m i jest jednym z największych zamków średniowiecznych w Europie. Po Wiedniu (Pałac Schönbrunn, Katedra Św. Szczepana, Prater i Tiergarten Schönbrunn) Zamek-Forteca w Salzburgu jest najczęściej zwiedzanym miejscem przez turystów.

{gallery}salzburg1{/gallery}

Klasztor św. Piotra w Salzburgu – najstarszy, do dziś istniejący, klasztor benedyktynów na terenie niemieckojęzycznym.Założony przez św. Ruperta w 696 roku podczas jego podróży misyjnej w Alpach Południowych.W średniowieczu znany ze swej wyjątkowej szkoły pisarstwa. W XV wieku opactwo przyjęło tzw. Reformy z Melk, które miały na celu odnowienie życia klasztornego w Austrii.W roku 1622 z inicjatywy arcybiskupa Paris Graf von Lodron oraz dzięki klasztorom benedyktyńskim Salzburga, Szwajcarii, Bawarii i Austrii otworzono Benedyktyński Uniwersytet Salzburski, który był ściśle związany z opactwem św. Piotra aż do roku 1810, kiedy to uniwersytet zamknięto.

{gallery}salzburg2{/gallery}

Schloss Klessheim to Pałac Klessheim znajdujący się 4 km w kierunku zachodnim od Salzburga, w Austrii, w gminie Wals-Siezenheim.Niewielka posiadłość Kleshof została zakupiona przez biskupa Johanna Ernsta von Thun w roku 1690. Architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach rozpoczął przebudowę posiadłości w Lustschloss Favorita, lecz po śmierci biskupa w roku 1709, jego następca, Franz Anton von Harrach zaniechał dalszych prac i dopiero kolejny biskup, Leopold Anton von Firmian (który zbudował Pałac Leopoldskron), zakończył prace. Później dodano park w stylu angielskim.

{gallery}salzburg3{/gallery}