//Bajeczna jesień w podkarpackiej winnicy
Bajeczna jesień w podkarpackiej winnicy

Bajeczna jesień w podkarpackiej winnicy

Teren, na którym położona jest Winnica Maria Anna ma powierzchnię 16 ha i znajduje się w północnej części powiatu strzyżowskiego, a dokładnie w miejscowości Wyżne (gmina Czudec) w województwie podkarpackim. Natomiast sama uprawa winorośli zajmuje powierzchnię około 2 ha

Winnica zlokalizowana jest w pobliżu drogi międzynarodowej prowadzącej w kierunku granicy ze Słowacją. Bliskość Rzeszowa oddalonego o około 20 km stanowi dodatkowe udogodnienie dla gości pragnących odwiedzić Winnicę. Otaczające Winnicę urokliwe tereny pogórza strzyżowskiego zapewniają odpowiednie warunki do uprawiana turystyki pieszej i rowerowej a zimą narciarstwa.


Historia Winnicy Maria Anna sięga 2003 roku. Poprzedni właściciele Państwo Grzech, pochodzący z Rzeszowa, dokonali pierwszych nasadzeń szczepów wina białego na terenie o powierzchni około 0,4 ha.
W 2006 roku oczarowani klimatem miejsca i niezwykle malowniczym krajobrazem, obecni właściciele podjeli decyzję o zakupie całości terenu wraz ze znajdującymi się na nim zabudowaniami. Już wtedy przeczuwali, że zarówno uprawa winorośli jak i sama produkcja wina staną się ich pasją.

Od lipca 2006 roku Winnica Maria Anna prowadzona była pod nadzorem Pana Wiktora Szpaka, właściciela Winnicy Jasiel. Jego bezcenne porady i równie wartościowe wskazówki ułatwiły poznanie tajników sztuki uprawy winorośli. W początkach działalności trzeba było zmierzyć się z pierwszymi trudnościami, których dostarczyła nam niesprzyjająca aura.  Mroźna zima z temperaturami spadającymi poniżej -30ºC, spowodowała przemrożenie winorośli, co przełożyło się na niezbyt obfite pierwsze winobranie. Poważnym problemem były również liczne choroby winorośli.

W maju 2007 roku dokonano nowych nasadzeń, dzięki którym obszar uprawy winorośli powiększył się do około 2 ha. Aktualnie na terenie Winnicy uprawianych jest 12 odmian winorośli, wśród których wino białe reprezentowane jest przez szczepy między innymi: Chardonnay, Bianka,  wino czerwone przez: Pinot Noir i Regent.

Kilka lat przygody z uprawą winorośli, pozwoliło nam na zdobycie niezbędnego w tej dziedzinie doświadczenia, oczywiście winorośl jak niesforne dziecko, potrafi nieustannie zaskakiwać, co czyni tą przygodę jeszcze bardziej niezwykłą.

źródło: Noclegi Rzeszów, http://winnicapodkarpacie.pl