GEOGRAFIA
Belgia to państwo położone w Zachodniej Europie. Belgia składa się z trzech regionów: Flandrii, Walonii oraz Regionu Stołecznego Brukseli. Stolicą państwa jest Bruksela, w której siedziby mają między innymi Unia Europejska oraz NATO. Rozciągłość kraju z południowego wschodu na północny zachód wynosi 280 km, a z północnego wschodu na południowy zachód 222 km. Największe miasta to Bruksela, Antwerpia, Gandawa, Charleroi oraz Liège.
Belgia zajmuje powierzchnię 30 528 km2[1], z czego 16 844 km2 to Walonia, 13 522 km2 to Flandria, a 161 km2 to Region Stołeczny Bruksela.
Skrajne Punkty
Lista skrajnych punktów kraju:
-
Punkt najbardziej wysunięty na północ Dreef, Hoogstraten, Antwerpia – 51°30’N
-
Punkt najbardziej wysunięty na południe Torgny, Rouvroy, Luksemburg – 49°30’N
-
Punkt najbardziej wysunięty na zachód De Panne, Flandria Zachodnia – 2°32’E
-
Punkt najbardziej wysunięty na wschód Krewinkel, Büllingen, Liège – 6°24’E
-
Najwyższy punkt: Signal de Botrange (694 m)
-
Najniższy punkt: Morze Północne (0 m)
Według danych Belgijskiego Narodowego Instytutu Geograficznego centralny punkt kraju leży w miejscowości Nil-Saint-Vincent-Saint-Martin (współrzędne 50°38’28″ N 4°40’05″ E)[2].
Belgia dzieli się na następujące prowincje:
-
Luksemburg: 4440 km2
-
Liège: 3862 km2
-
Hainaut: 3786 km2
-
Namur: 3666 km2
-
Prowincja Flandria Zachodnia: 3144 km2
-
Prowincja Flandria Wschodnia: 2982 km2
-
Antwerpia: 2867 km2
-
Limburgia: 2422 km2
-
Prowincja Brabancja Flamandzka: 2106 km2
-
Prowincja Brabancja Walońska: 1091 km2
KLIMAT
W Belgii panuje klimat umiarkowany morski. Cechuje się on wysokimi opadami przez cały rok i niskimi amplitudami termicznymi. Średnia temperatura wynosi 3 °C w styczniu i 18 °C w lipcu. Amplitudy roczne nie przekraczają 15 °C. Nieco bardziej kontynentalny klimat posiadają Ardeny, gdzie temperatura zimą często spada poniżej 10 °C. Średnia roczna opadowa w północnej i środkowej Belgii waha się do 700 do 800 mm. Miesięczna suma opadów styczniu wynosi 65 mm oraz 78 mm w lipcu[3]. Większe opady występują w Ardenach, gdzie wartości opadowe wahają się od 1 200 do 1 500 mm rocznie. Zimy są łagodne lata chłodne. Cechą klimaty Belgii jest duża wilgotność powietrza, częste opady deszczu i duży poziom zachmurzenia.
Wody
Belgia leży prawie w całości w zlewisku Morza Północnego, z wyjątkiem gminy Momignies, która leży w dorzeczu rzeki Oise, dopływu Sekwany uchodzącej do Kanał La Manche. Kraj przecinają trzy rzeki: Skalda (350 km z czego 200 km w Belgii), Moza (925 km, 183 km w Belgii) oraz Yser (78 km, 50 km w Belgii). Inne znaczące rzeki to: Rupel, Zenne, Sambra, Lesse, Ourthe, Leie oraz Dijle. Kraj ten posiada niewiele naturalnych jezior i są one z reguły niewielkie Największe jeziora to Genval, Bütgenbach, Eau d’Heure oraz Robertville.
Belgia posiada też dużą liczbę sztucznych dróg wodnych i kanałów. Są to między innymi: kanał Bruksela-Skalda, kanał Bruksela-Charleroil, kanał Centralny oraz kanał Alberta.
Flora i fauna
Naturalna formacja roślinna w postaci lasów liściastych została całkowicie wykarczowana, a jej miejsce zajęły pola uprawne i łąki. Niewielka część naturalnych lasów i puszcz zachowała się w obszarze Ardenów. Lasy Belgii stanowią 21% powierzchni kraju. Trzy czwarte lasów stanowią formacje liściaste gdzie rosną takie gatunki jak dąb, buk, grab i jesion. Na obszarach wyżynnych występują brzozy. Poza lasami występują wrzosowiska i torfowiska.
Fauna w Belgii charakterystyczna jest dla obszarów Europy klimatu umiarkowanego. W nielicznych belgijskich żyją kuny i gronostaje, a z wyjątkiem nich charakterystyczne dla lasów w Europie gatunki takie jak jelenie i sarny, dziki, zające, jeże i wiele innych gatunków. Z ptaków w Belgii występują m.in. liczne śpiewające, bażanty czy sokoły wędrowne. Nad Morzem Północnym występuje kilka gatunków mew. W rzekach występuje dużo ryb takich jak szczupak, karp, pstrąg albo węgorz.
PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY
Belgia jest państwem federalnym, a jej podział administracyjny odzwierciedla złożoną strukturę etniczną, językową i kulturową tego kraju.
Belgia podzielona jest na trzy wspólnoty, trzy regiony oraz cztery regiony językowe. Dwa z trzech regionów dzielą się dalej na prowincje, po 5 w każdym. Trzeci region to region stołeczny Brukseli. Ponadto najniższym stopniem podziału są gminy, których jest 589.
Cztery z tych pięciu podziałów mają określone granice geograficzne: regiony, regiony językowe, prowincje i gminy. Natomiast w przypadku wspólnot sprawa jest bardziej skomplikowana. Zostały one bowiem powołane jako instytucje, w których kompetencji leży dbanie o rozwój języka i kultury. Ale zgodnie z prawem nie odnoszą się one do żadnej grupy ludności ani terytorium. Z drugiej strony mają one wyznaczony dokładnie obszar, na którym mogą legalnie działać: wspólnota flamandzka na terenie Flandrii i w Brukseli, francuska – na większości obszaru Walonii i w Brukseli, a niemieckojęzyczna – w niewielkiej części prowincji Liège (Walonia), przy granicy z Niemcami.
Trzy regiony autonomiczne Belgii:
-
Region Stołeczny Brukseli
-
Region Flamandzki
-
Region Waloński
Trzy wspólnoty:
-
francuska (Communauté Française),
-
flamandzka (Vlaamse Gemeenschap),
-
niemieckojęzyczna (Deutschsprachige Gemeinschaft).
Cztery regiony językowe:
-
region francuskojęzyczny (język waloński),
-
region niderlandzkojęzyczny (język flamandzki),
-
dwujęzyczny region Brukseli,
-
region niemieckojęzyczny.
Prowincje Belgii:
-
Region Flamandzki:
-
Antwerpia (nid. Antwerpen, st. Antwerpia)
-
Brabancja Flamandzka (nid. Vlaams Brabant, st. Leuven)
-
Flandria Wschodnia (nid. Oost-Vlaanderen, st. Gandawa)
-
Flandria Zachodnia (nid. West-Vlaanderen, st. Brugia)
-
Limburgia (nid. Limburg, st. Hasselt)
-
-
Region Waloński:
-
Brabancja Walońska (fr. Brabant-Walloon, st. Wavre)
-
Hainaut (fr. Hainaut, st. Mons)
-
Liège (fr. Liège, niem. Lüttich, st. Liège)
-
Luksemburgia (fr. Luxembourg, st. Arlon)
-
Namur (fr. Namur, st. Namur)
-