//BELGIA – SAMOCHODEM

BELGIA – SAMOCHODEM

SAMOCHODEM

Jak dojechać

Odległość do pokonania między Warszawą a Brukselą wynosi około 1400 km. Najkrótsza trasa prowadzi międzynarodową trasą E30 przez Berlin i Hanower, następnie należy kierować się trasą E34 przez Dortmund, Zagłębie Ruhry, Eindhoven i Antwerpię. Jej zaletą jest dobra jakość dróg w Niemczech Wschodnich oraz nie wielka ilość wzniesień, wadą jest zaś tłok wokół Berlina i na odcinku do Hanoweru, szczególnie w czasie weekendów.

Można też pojechać trasą,kierując się bardziej na południe: międzynarodową trasą E40 przez Drezno, Erfurt, Giesen, Kolonię i Aachen do Liege. Inna trasa, która może być dobrym rozwiązaniem szczególnie dla mieszkańców południowej Polski, prowadzi przez Pragę, Norymbergę, Mannheim i Luksemburg. Trzeba jednak pamiętać, że przejazd przez Czechy wymaga wykupienia specjalnej nalepki.

Opłata autostradowa

System drogowy w Belgii jest bardzo dobrze rozwinięty;autostrady liczą 1682 km. Korzystanie z autostrad jest bezpłatne.

Opłaty pobierane są jedynie za przejazd tunelem Liefkenhoek (połączenie drogowe pod rzeką Scheldt k/Antwerpii)

Ograniczenia prędkości

Samochody osobowe:

autostrady – 120 km/h
pozostałe drogi – 90 km/h

Samochody dostawcze do 3,5 tony oraz autokary:

autostrady – 90 km/h
pozostałe drogi – 90 km/h

Samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony (z przyczepą lub bez) i samochody osobowe z przyczepą:

autostrady – 90 km/h
pozostałe drogi – 90 km/h

 

Przykładowa wysokość mandatów

– Za brak pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie, poruszanie się po pasie przeznaczonym dla autobusów; mandaty od 55 do 1375 Euro.

– Korzystanie z telefonu  komórkowego podczas prowadzenia pojazdu bez zastosowania urządzenia głośnomówiącego, nieprawidłowe parkowanie pojazdu stwarzające pewne niebezpieczeństwo, parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych lub przed skrzyżowaniem, nierespektowanie światła pomarańczowego, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu; mandaty do 110 do 1375 Euro.

– Nieprzestrzeganie przepisów na skrzyżowaniu, nierespektowanie zakazu wyprzedzania, nierespektowanie czerwonego światła;mandaty od 165 do 2750 Euro.

– Niebezpieczne wyprzedzanie na zakrętach lub przejazd na przejściu dla pieszych w momencie gdy sygnalizacja tego zabrania, zawracanie lub cofanie się na autostradzie; mandaty od 220 do 2750 Euro.