//BRUGIA
BRUGIA

BRUGIA

Brugia – miasto w północno-zachodniej Belgii, ośrodek administracyjny prowincji Flandria Zachodnia. Zwane „Flamandzką Wenecją”.

  • Powierzchnia: 138,4 km²
  • Liczba mieszkańców: 117 224 (2006)

Ważny port śródlądowy dostępny dla statków morskich, połączony kanałami z Ostendą i Zeebrugge nad Morzem Północnym oraz z Gandawą.

Duży ośrodek przemysłu: koksownia, nowoczesna stalownia, fabryka wagonów i maszyn rolniczych, tradycyjny wyrób koronek i dywanów, odzieżowy i spożywczy, zakłady radiowo-telewizyjne.

Węzeł kolejowy i drogowy, połączenie autostradą z Ostendą i Brukselą. Główny ośrodek turystyczny.

Pierwsze fortyfikacje powstały po podboju przez Juliusza Cezara plemienia Menapii w I wieku przed Chrystusem, które miały chronić wybrzeże przed piratami. Frankowie przejęli ten obszar od starożytnych Rzymian około IV wieku. W IX wieku Wikingowie najechali te ziemie zmuszając Baldwina I, hrabiego Flandrii do wzmocnienia fortyfikacji. Wkrótce wznowiono handel z Anglią i Skandynawią. Mniej więcej w tym okresie pojawiły się monety z nazwą Bryggia – które może mieć te same pochodzenie jak norweskie Bryggen.

ZABYTKI:

Katedra Świętego Zbawiciela w Brugii – główna świątynia diecezji brugijskiej w Belgii. Mieści się przy ulicy Sint Salvators Kerkhof w Brugii.

Budowę katedry rozpoczęto w XII wieku jako kościoła parafialnego. W XVIII stuleciu świątynia stała się katedrą. W związku z tym, że był to niewielki budynek nie pasujący do miana katedry, świątynię przebudowano. Dobudowana została wysoka wieża. Wnętrze katedry zawiera wspaniałe dzieła rzeźbiarskie i malarskie.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii – kościół rzymskokatolicki, położony w centrum Brugii w północno-zachodniej Belgii.Kościół został zbudowany w latach 1290–1549 i przedstawia mieszankę stylów architektonicznych – od gotyku po barok. Najbardziej charakterystycznym elementem jego architektury jest wysoka na 122,30 m ceglana wieża, druga pod względem wysokości ceglana wieża na świecie po wieży kościoła św. Marcina w Landshut (130,6 m).

{gallery}brugia{/gallery}

Beffroi – wieża strażnicza zamku, lub miejska dzwonnica w formie wieży wolno stojącej lub związanej z budynkiem ratusza.

Budowana w okresie od średniowiecza do renesansu. Dzwony służyły do ostrzegania o pożarze lub innym niebezpieczeństwie, wzywały mieszczan na narady. Występowały przede wszystkim w zachodniej Europie, były typowe dla architektury Flandrii. W Holandii i Belgii, dla miejskiej wieży reprezentacyjnej, używano częściej określenia: Belfried.