//Bursztyn największe złoto Bałtyku

Bursztyn największe złoto Bałtyku

Bursztyn bałtycki niezwykle fascynujący kamień, który na całym świecie bardzo silnie kojarzony jest z Polską. Występuje głównie wzdłuż południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego (w Danii, Niemczech, Polsce, Rosji również na Litwie i Łotwie) oraz rzadziej w Szwecji. Bursztyn bałtycki pochodzi z utworów trzeciorzędowych (od eocenu po miocen dolny). Tworzył się najczęściej ok. 40 mln lat temu. Największe eksploatowane złoża bursztynu bałtyckiego znajdują się w Rosji na półwyspie Sambia w rejonie Kaliningradu, Polsce (okolice Gdańska i Mierzeja Wiślana) oraz na Litwie (okolice Kłajpedy).

 

 

 

Od zawsze był on uważany za kamień magiczny, przyjazny człowiekowi, i był także przez niego wykorzystywany nie tylko do celów zdobniczych i użytkowych, ale również leczniczych. Do dziś panuje przekonanie, że bursztyn leczy wiele chorób, głównie tarczycy i dróg oddechowych, a także stabilizuje i odbudowuje zakłócone pracą wszechobecnych komputerów i komórek naturalne pole elektrostatyczne.

Bursztyn bałtycki był i jest bardzo cenionym i pożądanym kamieniem ozdobnym. Duży rozkwit przeżył w czasach Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to kupcy rzymscy przemierzali Europę w poszukiwaniu źródeł surowca, a południowe cywilizacje z barbarzyńską północą połączył słynny Bursztynowy Szlak. Przez wieki był wysoko ceniony i doceniany przede wszystkim na dworach możnowładców, świadczył o ich bogactwie i potędze.
Dziś te dawne tradycje kontynuowane są w wielkim, i bardziej współczesnym stylu. W Gdańsku oraz regionie pomorskim zlokalizowanych jest kilkaset zakładów i pracowni bursztynniczych, które zaopatrują w bursztynowe wyroby sklepy i galerie na całym świecie.

 

Źródło: obrączki, www.fugart.pl