//Ciekawe muzea Europy
Ciekawe muzea Europy

Ciekawe muzea Europy

Nasz portal informacyjny przedstawia Przewodnik Turystyczny po ciekawych muzeach w Europie.

Zdarza się że niekiedy rzeczy są dla nas tak oczywiste, że nie poświęcamy im uwagi. Niektóre mają tak duże znaczenie, że nie chcemy się z nimi rozstawać. Inne zaś przerażają, i zarazem fascynują. Dlatego takie rzeczy dzięki pasjonatom, stają się zalążkiem muzeów innych niż wszystkie.

Muzeum Papryki w Kolocsy

Według legendy to właśnie papryka zagrzewała do boju dzikie hordy Attyli, które w średniowieczu pustoszyły Europę. Tak naprawdę rozprzestrzeniła się na Węgrzech za czasów innego wojownika – Napoleona. Kiedy z powodu blokad handlowych występowały deficyty niektórych towarów, mądrzy Węgrzy zamiast pieprzu dosypywali do codziennej porcji gulaszu porcję sproszkowanej papryki. Ta najdroższa i najsławniejsza pochodzi z niewielkiej miejscowości Kolocsa, gdzie w dawnym Domu Kanonika utworzono Muzeum Papryki. Gości otacza wszechobecny aromat wiszących na starych belkach paprykowych girland, a ciekawie zaranżowana wystawa tłumaczy, w jaki sposób mieszkańcy regionu od wieków uprawiają i przetwarzają czerwone cudo.

Muzeum Ogórka ze Szprewaldu

To właśnie W jednym z najstarszych budynków miasteczka Lehde w Brandenburgii Karl-Heinz Starick utworzył unikatowe Muzeum Ogórka. Tutaj goście są zawsze witani zielonym przysmakiem i pogryzając go, zapoznają się z tradycją uprawy, sposobami przetwórstwa oraz recepturami na przyrządzenie, a jest ich  ok. 150. Raz w roku można też uczestniczyć w wyborze „Królowej Ogórków”. Musi ona pochodzić ze Szprewaldu oraz przyrządzić garnek ogórków według starej, rodzinnej recepty, nie stosując przy tym żadnych obcych aromatów. Zdjęcia takich „Królewskich Ogórków” są częścią wystawy.

Muzeum Sali

W słoweńskim Sečovlje, pomiędzy rzekami Soczą i Dragonją, trafimy na miasteczko-widmo. Potężne baseny solne otaczają ruiny kilkudziesięciu kamiennych domów. Muzeum utworzono w dwu z nich,uprzednio odrestaurowanych i przystosowanych. W muzeum tym można dotknąć zgromadzonych tu narzędzi, maszyn, przedmiotów codziennego użytku. Potem koniecznie trzeba wybrać się na spacer po terenie, który jest plątaniną grobli, potężnych basenów solnych i kanałów. Niesamowitą ciszę jaka tu panuje zakłóca tylko czasem skrzypienie starego wiatraka, który przy silniejszym wietrze napędza ciągle jeszcze sprawną pompę, która przelewa wodę między basenami solnymi.

 

Muzeum Czarnobyla

Otwarte 25 kwietnia 1992 r. w Kijowie Muzeum Czarnobyla Upamiętnia ofiary katastrofy z 1986 r. Umożliwia bezpieczne zapoznanie się z historią i skutkami wybuchu. Potężną skalę tragedii uwidaczniają setki zdjęć, szczególnie tych wykonanych w mieście Prypeć, leżącym niecałe 3 km od elektrowni. 50 tys. jego mieszkańców musiało opuścić je niemal w jednej chwili, pozostawiając dorobek całego życia. ogromne wrażenie na patrzących wywierają fotografie tego normalnego życia przed katastrofą. W muzeum można również wykupić wycieczki do Czarnobyla, pod warunkiem, że skończyło się 18 lat i posiada się paszport.

Muzeum Kota
Na wybrzeżu Costa Brava w 2002 r. powstało muzeum,które jest owocem pasji jej twórczyni Wiery Nowosilowej. Liczy ponad 7 tys. eksponatów: przeróżnych figurek, obrazów, maskotek wykonanych z drewna, gliny, szkła, wełny i terakoty. Wszystkie mają jeden temat przewodni: kota. Wiera, jako córka wojskowego od dzieciństwa musiała się często przeprowadzać dlatego nie mogła posiadać rzadnego zwierzątka. Właśnie Wtedy ojciec podarował jej pierwszą figurkę kota, która z czasem stała się zalążkiem tej kolekcji. W trzypiętrowej kamienicy, w której znajduje się muzeum można zanużyć się w świat kociej magii. Wszędzie wiszą obrazy, litografie i szkice z kocimi podobiznami, zwiedzających śledzą z zastygłych we wszystkich pozach figurek kocie oczy, a ręce same wyciągają się, żeby pogłaskać zwiniętego na kanapie rudego pieszczocha. Raz w roku muzeum organizuje również festiwal pod nazwą „Katalonia – kraj księżycowego kota”.

Muzeum Zerwanych Związków

W Zagrzebiu, w dzielnicy Gornji Grad, 2 lata temu powstało Muzeum Zerwanych Związków założone przez parę chorwackich artystów, Dražena Grubišića i Olinkę Vištica. Powstało z potrzeby znalezienia miejsca dla przedmiotów, z którymi wiązały się nieraz smutne, ale ważne wspomnienia. Każdy z eksponatów jest opisany, znajduje się przy nim czas trwania związku i data zerwania oraz uwagi przekazane przez darczyńcę. Znajdują się tu m.in. puszka z zapachem miłości i dopiskiem „Nie działa”, siekiera, którą roztrzaskano meble przy ich podziale a także urwane z samochodu partnera lusterko. W muzealnym sklepiku można także kupić koszulki z motywem łez oraz białą gumkę do wymazywania złych wspomnień.