//CYPR-GEOGRAFIA KLIMAT KULTURA ZABYTKI
CYPR-GEOGRAFIA

CYPR-GEOGRAFIA KLIMAT KULTURA ZABYTKI

GEOGRAFIA

Cypr to państwo leżące na Morzu Śródziemnym, w jego wschodniej części. Jest trzecią co do wielkości wyspą położoną w akwenie Morza Śródziemnego. Stolicą tego państwa jest Nikozja. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Państwo dzieli się na sześć dystryktów.

Państwo jest bardzo atrakcyjnym krajem dla turystów, ma bardzo dobrze rozwiniętą branżę turystyczną. Jest to nieskazitelnie piękny i ciepły kraj, gdzie można wspaniale wypocząć. Cypr zamieszkują przede wszystkim Grecy, ale również Turcy i inne narodowości. Religią dominującą na wyspie jest prawosławie. Ustrój polityczny państwa to Republika Federacyjna. Obecnym prezydentem jest Dimitris Christofias. Na Cyprze znajduje się słynna góra Olimp. Legenda mówi, iż z wód należących do Cypru wyłoniła się niegdyś bogini piękna i miłości, Afrodyta. I coś musi w tym być, ponieważ jest to przepiękny i romantyczny kraj.

Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Walutą panującą w tym kraju jest Euro. Na wyspie można znaleźć wiele ciekawych miejsc i zabytków, a przede wszystkim można się tam doskonale bawić i wypocząć.

KLIMAT

Cypr znajduje się w klimacie podzwrotnikowym śródziemnomorskim. Wzdłuż wybrzeża Cypru panuje klimat śródziemnomorski, natomiast bliżej stolicy klimat jest średnio-suchy, z długim, gorącym i suchym latem oraz bardzo łagodnymi zimami. Deszcze pojawiają się od Grudnia do Lutego. Śnieg może występować jedynie w górach Troodos.

Średnia roczna temperatura wynosi 12°C w górach, natomiast wewnątrz kraju wynosi 19°C. W styczniu średnia temperatura wynosi od 10°C do 12°C , a w sierpniu od 26°C do 28°C. Lato na Cyprze jest bardzo gorące temperatury dochodzą nawet do 38°C. Zimą temperatura nie schodzi raczej poniżej zera, oprócz rejonów górskich.

Dzięki tak łagodnej pogodzie rozwija się tu wiele wspaniałych, często rzadkich roślin i żyje wiele wspaniałych zwierząt. Szczególną uwagę przyciągają liczne ptaki, których gatunków nie łatwo wyliczyć. Lato sprzyja turystom, którzy mogą się cieszyć zawsze udaną i słoneczną pogodą, a także ciepłą wodą w Morzu Śródziemnym.

KULTURA

Kultura cypryjska jest głęboko zakorzeniona w wierzeniach i obrządkach greckich oraz tureckich.. Sztuka cypryjska ma ponad 10,000 lat, znajduje się tam wiele wykutych w skale symboli chrześcijańskich, a także wiele namalowanych postaci i figur ze średniowiecza. Muzyka cypryjska posiada wiele elementów przypominających muzykę grecką, Turecką oraz arabską. Literatura na Cyprze sięga odległych czasów starożytnych.

We współczesnej sztuce cypryjskiej wspomina się wyśmienitego malarza Vassilis Vryonides, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, który studiował malarstwo w Wenecji. Możliwe również, iż głównymi prekursorami sztuki cypryjskiej byli, studiujący swój fach w Londynie Adamantios Diamantis i Christopheros Savva. Typowe tańce cypryjskie to mieszanka greckiego i tureckiego, m.in: sousta, syrtos oraz zeibekikos. Chattista to rodzaj poezji muzycznej, często wystawiana podczas róznych tradycyjnych festiwali i spotkań kulturalnych. Najczęściej spotykanymi instrumentami na Cyprze są: buzuki, oud, skrzypce wiolonczela, akordeon oraz flet, a także perkusja.

Największym znanym dziełem cypryjskim jest „Cypria”, epicki poemat opowiadający całą wojnę trojańską. Jest to jeden z pierwszych okazów greckiej i europejskiej poezji. We współczesnej literaturze nie brakuje aspektów religijnych i politycznych.

ZABYTKI

Grobowce Królewskie – duża starożytna nekropolia, usytuowana na północny zachód od miasta Pafos na Cyprze.

Kompleks składa się z około stu podziemnych grobowców, które wykuto w litej skale. Powstawały one pomiędzy IV w. p.n.e. a III w. n.e. (większa część z nich datowana jest na IV wiek przed Chrystusem). W niektórych z nich można znaleźć kolumny w stylu doryckim, na ścianach zachowały się również pozostałości fresków. Pomimo, że nekropolia była znana i badana od wieków, systematycznie prace archeologiczne rozpoczęły się w niej dopiero z końcem lat 70. XX wieku.

Wbrew nazwie, w grobowcach nie spoczął żaden król, lecz chowano w nich pafijskich arystokratów i innych dostojników, między innymi namiestników zarządzających wyspą. Ich „królewskość” odnosi się głównie do ogromu całego kompleksu.

Hala Sultan klasztoru jest w kierunku południowo-zachodnim od miasta Larnaca na brzegu jeziora soli Larnaka Salt Lake. Klasztor jest ważnym miejscem muzułmańskich pielgrzymek. W klasztorze jest grób Proroka Mahometa ciotkom Ummy Haramy. W 1816 było ponad jego grobu w klasztorze budowy meczetu. Klasztor jest otoczony przez drzewa oliwne i palmy. Salt Lake jest zima domu Flamingo. W sezonie letnim nad jeziorem wysusza w miejscach, gdzie jeziora rozszerzony pozostaje tylko cienka warstwa soli.

 

Paphos- jest stanowiskiem archeologicznym, z siedzibą na Cyprze. To było centrum kultu bogini miłości – Afrodyta i předhellénských bogów. Oto bogini rzekomo urodził się w wodach, które pojawiły się na wyspie z falami. Świątynia poświęcona bogini tutaj została wybudowana w 12 wpne w okresie mykénském.