//DANIA – SAMOCHODEM

DANIA – SAMOCHODEM

SAMOCHODEM

Jak dojechać:

Trasa lądowa z Polski do Danii prowadzi przez Niemcy, kraj najlepszych i bezpłatnych autostrad w Europie.

Zależnie od regionu, z którego kierowcy udają w podróż do Danii, granicę będą przekraczać w Kołbaskowie, Słubicach lub Zgorzelcu. Jadąc każdą z tych dróg, należy kierować się na Berliner Ring – wielką berlińską obwodnicę.

Stamtąd w stronę Hamburga najlepiej podążać autostradą A24 ( w kierunku na Rostock) lub A7 przez Hanower. Z Hamburga należy podążać dalej autostradą A7 do Flensburga. Trzeba przy tym uważać, by za zjazdem „Neumünster” na przecięciu autostrad A7 i A215 (kierunek Kiel) w odpowiednim momencie skręcić na Flensburg. Niektórzy wybierają skrót przez Schwerin–Lubekę i Kilonię,drogą ta jest dłuższa i trudniejsza. Najlepszym rozwiązaniem jest podróż autostradą.

Opłaty drogowe:

Dania posiada ok. 945 km autostrad. Główna z nich: E45 wiedzie z Frederikshavn  do Froslev, E20 przebiega z Koldingu do Koge poprzez wyspę Fiona.Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

Płatny jest  przejazd mostami Storebaelt (18 km) i Oresund (16 km). Ten pierwszy łączy Zelandię z Fioną, a koszt przejazdu samochodu osobowego l wynosi ok. 15 euro. Drugi most łączy Danię (region Oresund) ze Szwecją (region Malmö). Przejazd tym mostem jest droższy i kosztuje motocykl ok. 17 euro, samochód osobowy ok. 32 euro, samochód osobowy z przyczepą lub samochód campingowy 64 euro.

Ograniczenia prędkości:

 

Obowiązują następujące ograniczenia prędkości:
110 km/godz na autostradach,
80 km/godz poza miastem oraz
50 km/godz na terenach zabudowanych.

Przykładowa wysokość mandatów:

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości do 0,05 promila 0,12% średniej miesięcznej pensji netto skalkulowanej w zależności od zawartości alkoholu we krwi, powyżej 1-miesięczną pensją i do 20 dni aresztu. Mandaty pobierane są na miejscu a ich wysokość wynosi: przejazd na czerwonym świetle – od 1000 do 1500 DKK, nieprawidłowe parkowanie – 510 DKK, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu – od 1000 do 1800 DKK, niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – 900 DKK, nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 500 DKK, przekroczenie prędkości od 500 do 4500 DKK.