//Festiwal wina w Tokaju
Festiwal wina w Tokaju

Festiwal wina w Tokaju

Nasz portal informacyjny przedstawia Państwu Przewodnik Turystyczny po Festiwalu wina w Tokaju.

Festiwal będzie trwał przez trzy dni – od 2 do 4 października, na gości w tym czasie czekają parady, pokazy przyrządów używanych przy produkcji wina oraz degustacje i jarmark sztuki ludowej.
Tokaj to małe miasteczko z różnorodną przeszłością historyczną, od pradawnych czasów ma tu miejsce uprawa winorośli a także produkcja wina. Tokaj jak i jego okolice stanowią sławny i uznany na całym świecie węgierski region winiarski, który w 2002 roku został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wino z Tokaju uważane jest za trunek o niezwykłych właściwościach, odnawiających siły witalne, orzeźwiających ciało i ducha.

 

Miasto położone jest u stóp góry Tokaj na której zboczach rozpościerają się słynne winnice. Wino z Tokaju uważane jest za trunek o niezwykłych właściwościach, odnawiających siły witalne, orzeźwiających ciało i ducha człowieka.

Jakim czynnikom zawdzięczają swą wyśmienitość wina pochodzące z tego regionu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak taka prosta. Wulkaniczna gleba, ochrona jaką tworzy pasmo gór, południowe stoki, jesienna pogoda sprzyjająca specyficznemu dojrzewaniu owoców winogron, bliskość rzek Bodrog i Cisa, winorośle szczepu Furmint, Hárslevelű,  Sárga muskotály,  Oremus, późne winobranie przypadające na koniec października,  pieczołowite traktowanie win, używanie beczek z Gönc i Szerednye a także szlachetna pleśń pokrywająca piwnice to wszystko  razem odgrywa ważną rolę.

Historia Podnóża Tokaju zawsze mocno związana była z winem. Liczni węgierscy magnaci posiadali na tych terenach własne piwnice. Najsłynniejsze spośród nich piwnice rodziny Rákóczi w Tokaju i Sárospatak można zwiedzać po dziś dzień. Wyjątkową sławą i popularnością cieszyło się tokajskie wino też za granicą. Cromwell, car Piotr Wielki i caryca Katarzyna II byli zakochani w winie z Tokaju. Lecznicze właściwości tokajskiego wina potwierdzili również lekarze Piusa I: regularne picie tego trunku przepisali papieżowi w celu zachowania zdrowia. W XVII wieku wino weszło na dwór króla Ludwika XIV, gdzie uzyskało tytuł „wina królów, króla win”.