//FINLANDIA – KUCHNIA

FINLANDIA – KUCHNIA

KUCHNIA

W Zachodniej Finlandii głównym składnikiem dań było mięso i ryby. Natomiast kuchnia wschodniej Finlandii opiera się raczej na warzywach i grzybach, gdzie wyraźne są wpływy wschodnie wraz z przybyciem ludności karelskiej. Dania współczesnej kuchni fińskiej są bardziej lekkostrawne, zawierają więcej warzyw. W fińskiej kuchni widać wyrażne wpływy kuchni europejskiej. Kuchnia fińska jest tłusta. Dominują w niej ryby i dziczyzna. Mało jest w potrawach jarzyn , głównie ziemniaki tylko. Najpopularniejsze dania kuchni fińskiej to: karjalanpaisti – gotowane mięso,(gulasz) oraz karjalanpiirakat – pikantne ciastka z żytnią skórką wypełnione ryżem lub jęczmiennym puddingiem.

Kuchnia w Laponii słynie z poronkaristys- Duszony renifer podawany wraz z borówkami, drugą słynną potrawą jest kalakukko to rodzaj pieroga z mąki razowej z farszem rybnym lub mięsnym.

Fińskie sushi jest bardzo smaczne i tanie , to plasterki łososia na młodych ziemniaczkach.Ości usuwa się szczypczykami, posypuje się grubo solą,pieprzem cukrem, zawija ciasno w folie i kładzie do lodówki.