//Finlandia największym wydobywcą złota w Europie
Finlandia największym wydobywcą złota w Europie

Finlandia największym wydobywcą złota w Europie

Nasz portal informacyjny przedstawia Przewodnik Turystyczny na temat kopalni złota w Finlandii.

Finlandia stała się w dość krótkim czasie największym producentem złota w Europie. Działa w niej aż dziewięć kopalni produkujących rocznie dziewięć ton złota o wartości – według aktualnych cen – ponad 300 milionów euro.

Większość tych odkrywkowych kopalni mieści się w Karelii – historycznym regionie przeciętym granicą fińsko-rosyjską. Jedna z nich, wydobywająca rocznie blisko tonę cennego kruszcu, znajduje się 40 km od najbliższego ludzkiego osiedla.
Znacznie większa ilość spółek zajmujących się wydobyciem fińskiego złota należy do obcego kapitału. Finowie zainwestowali w tę branżę tylko 30%. Równocześnie ponad 95% zatrudnionych w kopalniach złota to mieszkańcy Finlandii.
Ponadto w ocenie specjalistów, wydobycie złota w Finlandii może w najbliższych latach nieco wzrosnąć ponieważ odkrywane są kolejne złotonośne skały.  Istnieją tam również zagrożenia: uzyskiwanie z nich kruszcu jest kosztowne i może być opłacalne jedynie wtedy, gdy rynkowa cena złota będzie odpowiednio wysoka. Problemem jest również opór społeczny przed powstawaniem nowych kopalni stanowiących poważną ingerencję w krajobraz Karelii.