//FRANCJA – KUCHNIA

FRANCJA – KUCHNIA

KUCHNIA

Kuchnia francuska – uważana jest często za jedną z najlepszych na świecie, wywarła przez wieki duży wpływ na inne kuchnie, zwłaszcza zachodniej Europy. Najczęściej kojarzona jest (choć nie zawsze słusznie) z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem. W rzeczywistości kuchnia francuska nie jest jednolita.

Najważniejszą zasadą obowiązującą we Francji jest wysoka jakość produktów i ich świeżość, w związku z czym nadal popularne jest robienie zakupów na targach albo w małych sklepikach, choć dużą popularnością cieszą się także supermarkety.

 

Camembert – miękki ser podpuszczkowy. Nazwa sera pochodzi od wsi o tej samej nazwie w departamencie Orne, w Normandii, gdzie w 1791 r. opracowano ścisłą recepturę produkcji tego sera.

Oryginalny Camembert jest produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania dzięki grzybom pleśni z gatunku Penicillium camemberti pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią.

Coq au vin –  czyli kurczak w winie to jedna z popularniejszych potraw podawanych na stołach we Francji , młody kurczak duszony jest  w sosie z czerwonym winem.

Mousse de saumon -Jest to rodzaj przystawki czyli delikatny pasztet łososiowy, to potrawa przyrządzana z gotowanego łososia,  śmietany oraz gęstego beszamelu podawane na zimno.

Crepes – zaliczany do grupy deserów, naleśniki nadziewane owocami,czekoladą,lodami polewane likierem i posypane cukrem.Można też podawać je z serem lub szynką na słono.