//GASTRONOMIA
LECZO

GASTRONOMIA

Co się je na Węgrzech…

Leczo (Lecso)
Jest bardzo popularną potrawą, której główny składnik stanowi papryka i pomidory. Duszone razem z cebulą i z dodatkiem paprykowej kiełbasy (ewentualnie parówek) stanowią smaczną przystawkę do obiadu. W Polsce przyrządzające leczo gospodynie domowe dodają do niego również cukinię, jednak oryginalna potrawa jej nie zawiera. Do lecza najlepiej jest popijać wino typu Pusztamérgesi.

Gulasz (Gulyás leves)
W Polsce przyjęło się uważać, że daniem węgierskim jest gulasz jako taki. W rzeczywistości Madziarowie jedzą zupę gulaszową, czyli zupę z dużą ilością pływającego w niej mięsa i bardzo ostro przyprawioną. Jest przepyszna, oczywiście z dodatkiem pszennego chleba. Często dodaje się do niej jeszcze małe kluseczki, podobne do polskich zacierek.

Zupa rybna (Halász leves)
Jest obok gulaszu najpopularniejszą z zup węgierskich. Dobrze przyrządzona zachwyca nawet najwybredniejszych smakoszy. Przygotowuje się ją gotując kawałki ryby z pomidorami, na koniec zaprawiając do smaku ostrą papryką. Ponadto polecam spróbować Soprońskiej zupy weselnej (Soproni lakodalmas leves) i węgierskiej zupy grzybowej – na pewno nikt się nie rozczaruje

Kurczak po węgiersku – z papryką (Paprikas csirke)
To specjalnie przyrządzony kurczak, pieczony w sosie cebulowo-paprykowym (Węgrzy przygotowują sos z papryki słodkiej lub ostrej, w zależności od własnych upodobań) z dodatkiem niewielkiej ilości pomidorów. Zazwyczaj przed podaniem na stół mięso polewa się łagodzącym jego smak sosem śmietanowym. Mmmm…

Kotlety cielęce po węgiersku (Borjúkotlett magyaróvári módra)
Zazwyczaj pod tą nazwą kryją się kotlety cielęce smażone z grzybami i żółtym serem. Opieka się je w żaroodpornych naczyniach, wcześniej mocząc je w specjalnym sosie pomidorowym z dodatkiem ziół. Do tej potrawy za najodpowiedniejsze wino Węgrzy uznają Badacsonyi kéknyelü.

Smażone gęsie wątróbki (Rántott libamájszeletek)
Przyrządza się je krojąc gęsie wątróbki na cienkie kawałki i obsmażając je w zwykłej panierce z jajek i mąki. Tradycja wymaga, by nie były zbyt dobrze przypieczone, tak by mięso zachowało swój różowy kolor. Zazwyczaj podaje się do nich ryż lub pieczone pomidory, a najodpowiedniejszym winem jest Hajósi cabernet lub Villányi vörös.

Ciasto zawijane (Vegyes Rétes)
To jedno z najpopularniejszych ciast węgierskich, które znajdziemy w każdej cukierni i kawiarni. Kupione uprzednio w sklepie specjalne, bardzo cienkie płaty ciasta wypełnia się przygotowanym farszem i zawija w rulonik, po czym piecze aż wierzch będzie zarumieniony. Farsz może mieć różne smaki, najczęściej jest to biały ser z rodzynkami, gotowane jabłka lub wiśnie z orzechami włoskimi.

Wina węgierskie
Na Węgrzech aż 17 z dziewiętnastu prowincji trudni się wyrobem wina. Oczywiście najsłynniejszą z nich jest Tokaj, który oferuje „wino królów, króla win”, wspaniałe wino deserowe. Wspaniałe naprawdę napoje powstają w prowincjach nadbalatońskich. W Badacsony produkuje się Szürke Barát, Kéknyelu i Olasz Rizling, w Boglár wytrawne Muskotályos i Nagyburgundi , natomiast w Balatonfüred – słynne Ezerjó. Bardzo dobre wina powstają także w prowincji Eger (słynny Egri Bikavér) oraz w Sopronie (między innymi Soproni Kékfrankos i Zöldszilváni).

A oto adresy najpopularniejszych budapeszteńskich kawiarni i cukierni:

Angelika
Budapeszt, Batthyány tér 7
tel: 212-3784

Café Miró
Budapeszt, I Úri utca 30
tel: 175-5458

Ruszwurm Cukrászda

Budapeszt, Szentháromság utca 7
tel: 175-5284

Anna Café

Budapeszt, Váci utca 7
tel: 266-9080

Augustz Cukrászda

Budapeszt, Kossuth Lajos utca 14-16
tel: 316 8931

Café Astoria

Budapeszt, Kossuth Lajos utca 19-21
tel: 117-3411

Café Gerbaud
Budapeszt, Vörösmarty tér 7
tel: 118 1311

Café Mozart
Budapeszt, Erzébet körút 36
tel: 352 06 64

New York Kávéház

Budapeszt, Erzsébet körút 9-11
tel: 322-3849

Múvesz
Budapeszt, Andrássy út 29
tel: 352-1337

Zsolnay Café

Budapeszt, Váci utca 20

Zsolnay Kávéház

Budapeszt, Teréz körút, Béké Radisson Hotel
tel: 301-1600