//GRECJA – KUCHNIA

GRECJA – KUCHNIA

KUCHNIA

Kuchnia grecka. Podstawą kuchni greckiej jest oliwa z oliwek. W starożytności stosowana była również w kosmetyce: nacierano nią ciało i włosy po kąpieli. Spożywano oliwę surową, tłoczoną na zimno w wielkich prasach, a także polewano nią opiekane na rożnie mięso.

Kuchnia grecka zdaniem smakoszów zalicza się do najlepszych kuchni świata. Co sprawia, że kuchnia grecka ma swój oryginalny charakter!

Charakteryzuje się m.in. popularnym w kuchniach śródziemnomorskich i bałkańskich, częstym stosowaniem czosnku, oliwy z oliwek, liści winorośli, dużej ilości warzyw (zwłaszcza pomidorów, papryki, świeżych ziół), baraniny i ryb. Wina greckie są znane i cenione już od czasów starożytności.

Choriatiki – grubo pokrojone pomidory i ogórki ; czerwona cebula w plastrach ; zielona, słodka papryka w plastrach ; oliwa z oliwek, ser feta (w lokalach – w plastrze, feta po grecku – plaster) ; oliwki, brązowe czasem także zielone ; czasem dodaje się kapary czy anchois, oregano, jako przyprawa.W Polsce potrawa ta  znana jest  jako sałatka grecka.

Fasolada – Jest zupą wegetariańską, jej głównymi składnikami jest biała fasola oraz oliwa. W różnych regionach Grecji, dodaje się do niej różne inne składniki, takie jak marchew, pomidory, liście bobkowe lub cebulę. Jest także popularna na Cyprze, przez niektórych mylnie zaliczana także do kuchni cypryjskiej, gdzie występuje pod arabską nazwą fasoulia.

 

Feta – Ser feta jest produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim które stanowi maksymalnie 30% mieszanki lub tylko z mleka owczego. Niedozwolone jest używanie środków konserwujących lub koloryzujących, okres dojrzewania wynosić musi co najmniej 3 miesiące.

 

Gyros – potrawa kuchni greckiej. Mięso opiekane na wielkim rożnie, z promiennikami elektrycznymi lub gazowymi, obracanym, zwykle elektrycznie, wokół pionowej osi. Po osiągnięciu gotowości konsumpcyjnej, stopniowo odcinane jest długim nożem lub specjalnym nożem elektrycznym, jako kilkucentymetrowej długości „wiórki”.Gyros podawany jest z frytkami i warzywami, jest to najpopularniejsze danie typu fast food we Francji.

 

{loadposition user1}