//Grotta Giusti Spa w Toskanii
Grotta Giusti Spa w Toskanii

Grotta Giusti Spa w Toskanii

Nasz portal informacyjny przedstawia Przewodnik Turystyczny na temat ósmego cudu świata – czyli Groty Giusti Spa w Toskanii.

Gdyby nie XIX-wieczni górnicy, być może nie moglibyśmy dziś odwiedzić jednego z najładniejszych obiektów odnowy – Grotta Giusti Spa w toskańskiej miejscowości Monsummano Terme.

 

Wyjątkowym atutem Grotta Giusti Spa są naturalne termy położone w skalnej grocie, o której Giuseppe Verdi napisał, że jest „ósmym cudem świata”. Została ona odkryta przez przypadek w 1849 r. przez górników, na działce należącej do arystokratycznego rodu Giusti. Szukali oni minerałów, a znaleźli parę wodną wydobywającą się ze skał. Głowa rodu uznała, że warto szukać dalej i w ten sposób górnicy dostali się do podziemnej jaskini. Wtedy zapadła decyzja, że w miejscowości Monsummano Terme powstanie uzdrowisko. Już w XIX wieku odwiedzały ją ówczesne sławy, takie jak Giuseppe Garibaldi, jeden z architektów zjednoczenia Włoch.

Dziś grotą i przylegającym do niej SPA zarządza firma Società delle Terme e del Benessere, kierowana przez Leandro Gualtieriego. To on uczynił z Grotta Giusti jedno z najchętniej odwiedzanych day SPA w północnych Włoszech, z którego chętnie korzystają mieszkańcy niedaleko położonej Florencji.

Wizytę w day SPA goście rozpoczynają zazwyczaj od wspomnianej jaskini, podzielonej na trzy części: Czyściec, Niebo i Piekło, w których panują temperatury od 31 do 34 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza sięga niemal 100 procent.
Po 50-minutowej terapii (kosztującej 40 euro) pośród przepięknych stalaktytów i stalagmitów przejść można do gabinetów odnowy. Klienci mogą wybierać spośród kilku jednodniowych pakietów, które mają pomóc w odnowie organizmu. Chętniej wybierany jest zestaw Beauty Day Spa (za 210 euro), w ramach którego można skorzystać z kąpieli w basenie termalnym z hydromasażem, jacuzzi oraz wizyty w grocie. Główna terapia to okłady z błota ze składnikami mineralnymi, wydobywanego z naturalnych źródeł termicznych. Zabieg ten ma na celu poprawę samopoczucia, rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Uzupełnieniem jest indywidualna maseczka na twarz oraz parafinowy okład na ręce, który przywraca miękkość i elastyczność skóry. Natomiast pakiet Traditional Tuscan Spa (120 euro) to, oprócz korzystania z basenów termalnych, okład z błota w temperaturze 47oC, termalny aerozol i inhalacja, a także masaż szwedzki, który poprawia ukrwienie, oraz stymuluje zakończenia nerwowe w skórze i działa pozytywnie na krążenie w tkankach.
W Grotta Giusti Spa dostępne są również indywidualnie dobierane terapie. Można wybierać m.in. wśród kilkunastu propozycji masaży: np. Vitalstone, czyli energetyczny masaż kamieniami (120 euro za 80 minut), masaż kalifornijski – głęboko relaksujący, łagodzący napięcia i wyciszający (100 euro za 80 minut) albo masaż aromatyczny z wykorzystaniem olejków zapachowych (70 euro za 50 minut).
Bogata jest również oferta zabiegów na twarz i ciało, wśród których klienci najczęściej korzystają z terapii odmładzających z użyciem kwasów owocowych (120 euro za 90 minut), masek witaminowych (100 euro za 60 minut) oraz odżywiającego skórę okładu Biovitamin C (100 euro za 60 minut). W tutejszym SPA propozycje dla siebie znajdą także panowie, którzy mogą skorzystać np. z zabiegu usuwania obumarłych komórek naskórka (120 euro za 90 minut) lub maseczki tonizującej (50 euro za 30 minut).

Jedną z atrakcji Grotta Giusti Spa jest również duży basen termalny (750 m2) o stałej temperaturze 35oC, zasilany wodą bogatą w siarkę, magnez i wapń. Na brzegu basenu, w nowo otwartej Bioaquam Cafe można oddać się chwili relaksu przy świeżo wyciśniętym soku, napoju energetyzującym lub zjeść lekką przekąskę. Na większe posiłki zaprasza restauracja La Veranda, kierowana przez słynnego Giuseppe Argentino, który do menu włączył przeróżne dania SPA, przygotowywane m.in. na bazie owoców morza. Przy każdym z dań podana jest ich wartość energetyczna.