//HOLANDIA – AMSTERDAM

HOLANDIA – AMSTERDAM

AMSETRDAM

Oude Kerk („Stary Kościół”) – najstarszy kościół parafialny w Amsterdamie, położony w De Wallen, najbardziej znanej dzielnicy czerwonych latarni.Zbudowany został w XIII wieku, poświęcony w 1306 przez biskupa Utrechtu. Kościół był rozbudowywany do połowy XVI wieku, kiedy uzyskał swój ostateczny imponujący wygląd. W 1566 roku otrzymał ośmiokątną dzwonnicę; w 1658 roku kuranty, złożone z 47 dzwonów, odlane w pracowni Francois Hemony; w 1724 roku dodano znakomite, wielkie organy – 8 miechów i 54 złocone piszczałki.

{gallery}holandia1{/gallery}

Zuiderkerk („południowy kościół”) – jest XVII-wiecznym protestanckim kościołem w Amsterdamie, znajduje się w dzielnicy Nieuwmarkt. Kościół ten odegrał ważną rolę w życiu Rembrandta i był tematem w twórczości malarskiej Claude Monet (1840-1926).

{gallery}holandia2{/gallery}

Magere Brug (Chudy Most) – jest mostem nad rzeką Amstel w Amsterdamie. Most łączy brzegi w pobliżu ulicy Kerkstraat pomiędzy kanałami Keizersgracht i Prinsengracht.Magere Brug jest mostem zwodzonym.Obecny most został wybudowany w 1934 Pierwszy most powstał w 1691. W 1871 z powodu złego stanu mostu postanowiono go rozebrać i przebudować. 50 lat później zdecydowano się na kolejną przebudowę.

{gallery}holandia3{/gallery}

Sensation White – cykl masowych imprez, adresowanych do fanów muzyki z kręgu elektronicznej muzyki tanecznej (minimal, trance i house). Organizatorem cyklu jest holenderska agencja muzyczna ID&T, kierowana przez Duncana Stutterheima. Pierwsza impreza pod hasłem Sensation White odbyła się w 2000 w Amsterdamie i zgromadziła ok. 20 tys. uczestników.Główna impreza odbywa się w Amsterdamie w Holandii na stadionie Ajaxu – Amsterdam ArenA. Od 2001 na imprezach obowiązuje biały strój.Impreza odbywa się również poza granicami Holandii. Jako pierwsze do grona państw goszczących cykl dołączyły Niemcy i Belgia w 2005. Od 2006 impreza odbywa się w Polsce.

{gallery}holandia4{/gallery}

Muzeum van Gogha – to muzeum w Amsterdamie (Holandia) poświęcone sztuce Vincenta van Gogha i czasom, w których żył. Aktualnie znajduje się tam ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków i 700 listów; jest to największa taka kolekcja na świecie. Oprócz tego zgromadzono tam wiele innych związanych z nim pamiątek, m.in. fotografii i rzeczy osobistych. W muzeum podziwiać można także inne dzieła sztuki – prace przyjaciół malarza: m.in. Paula Gauguina, Toulouse-Lautreca oraz artystów, których van Gogh podziwiał, jak Léon Lhermitte i Jean-François Millet, organizowane są wystawy sztuki dziewiętnastowiecznej.

{gallery}holandia5{/gallery}

Oost-Indisch Huis („dom wschodnioindyjski”) budynek w centrum Amsterdamu służy dziś dla celów administracyjnych.Budynek powstał w 1603 roku, a jego projekt przypisuje się Henrykowi de Keyser. Od roku 1606 tutaj się mieściła główna kwatera Kompanii Wschodnioindyjskiej.Frontowe drzwi wejściowe otoczone są z dwóch stron przez toskańskie kolumny. Szczyty i okiennice posiadają zdobienia w renesansowym stylu, w sposób typowy dla Henryka de Keyser. Budynek wywołuje jednak raczej surowe wrażenie ze względu na okna, które sprawiają wrażenie zakratowanych. Jedynie ozdobne zwieńczenia okien i balustrada wprowadzają nieco piękna i dynamizmu. Budynek przywołuje na pamięć czasy dawnej świetności Amsterdamu.

{gallery}holandia6{/gallery}