//INFORMACJE PRAKTYCZNE

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny otwarcia sklepów
Sklepy spożywcze i centra handlowe czynne są najczęściej w tygodniu od 7.00 do 19.00, a w soboty od 7.00 do 13.00. W niedzielę czynne są nieliczne centra handlowe (Metro, Alfa, Tesco, etc.) do godz. 14.00. Całą dobę pracują liczne prywatne sklepy spożywcze w centrum miasta. Domy towarowe czynne są najczęściej w godzinach 10.00-18.00, choć największe z nich mogą być otwarte znacznie dłużej (nawet do 21.00).

Radio węgierskie

Radio węgierskie codziennie nadaje wiadomości w języku niemieckim na falach średnich (39,75 i 61,75) w godzinach 19.30 do 21.00 i 21.30 do 22.00 (zakres 71,65). W niedzielę tylko w godzinach 19.30 do 20.00.

Poczta
Urzędy pocztowe czynne są w tygodniu w godzinach 8.00-18.00. Urzędy przy dworcu Zachodnim (Nyugati) i Wschodnim (Keleti) czynne są codziennie od 7.00 do 21.00.

Karta Budapeszt
Karta Budapeszt jest specjalną kartą turystyczną, dzięki której podróżny przez 3 dni może za darmo korzystać z komunikacji miejskiej, za darmo wchodzić do muzeów, za pół ceny wziąć udział w zwiedzaniu miasta (w tym odwiedzić kąpieliska), a w licznych sklepach i restauracjach liczyć na spore zniżki. Kartę można kupić w biurach turystycznych i Tourinform, hotelach, muzeach i ruchliwszych punktach miasta, w tym w kasach biletowych komunikacji miejskiej. Jej koszt wynosi: dla osoby dorosłej z dzieckiem do 14 lat na 2 dni – 3.950 Ft, na 3 dni – 4.950 Ft. Kartę uznają niektóre hotele udzielając rabatu w wysokości do 20% ceny noclegu.

Telefonia Komórkowa
Na Węgrzech system telefonii komórkowej obsługuje trzech głównych operatorów: Pannon GSM, Westel 900 GSM i Vodafone 1800 GSM. Wszyscy współpracują z Telekomunikacją Polską.

Toalety

Toalety w większości barów i restauracji dostępne są publicznie. Niekiedy zastrzeżenia może budzić ich stan czystości, ale z każdym rokiem jest pod tym względem coraz lepiej. Duża część z publicznych toalet jest płatna, ale stawka jest bardzo niewielka i wynosi 20-50Ft. Toalety dla pań opisane są jako „Nők” lub „Női”, rzadziej jako „Hőlgyek”, natomiast toalety dla panów – jako „Férfiak” lub „Férfi”, albo jako „Urak”.

Święta i dni wolne:

1 stycznia – Nowy Rok
15 marca – Święto Narodowe
1 maja – Dzień Pracy
20 sierpnia – Święto króla Stefana
23 października – Święto Republiki
24-26 grudzień – Boże Narodzenie

oraz Wielkanoc i Zielone Świątki (święta ruchome)

Polska jest jednym z niewielu krajów, w którym obowiązują niezwykle liberalne zwyczaje handlowe. Przyzwyczailiśmy się już do obecności całodobowych hipermarketów oraz do robienia zakupów w niedzielne popołudnia i w dni świąteczne.

Niestety Węgry pozostają krajem daleko mniej przyjaznym dla konsumentów niż Polska. W niedzielę otwarte są tylko największe centra handlowe i supermarkety, zaś w dni świąteczne handel w ogóle zamiera. Nie ma co liczyć na zrobienie przedświątecznych zakupów w wigilijny ranek ani odwiedziny w muzeum w drugi dzień grudniowych świąt. We wszystkie potrzebne rzeczy należy zaopatrzyć się dzień wcześniej! Niestety nie ma również co liczyć na wyjście do kina lub do restauracji – instytucje te w dni świąteczne nie pracują!