//IRLANDIA – KUCHNIA

IRLANDIA – KUCHNIA

KUCHNIA

W kuchni irlandzkiej używa się dużych ilości mięsa, ryb i nabiału. Największą popularnością cieszą się gatunki mięs takich jak baranina, wieprzowina i wołowina. Dania mięsne serwuje się tu na codzieńi podobnie jak w Polsce, podawane najczęściej z ziemniakami. W Irlandii spożywa się dużo chleba. Popularnością cieszy się chleb razowy.Z nabiału dużą popularnością cieszą się sery.

 

Coddle – potrawa tradycyjnie związana z irlandzkim Dublinem. Było to podobno ulubione danie Deana (Jonathan Swift) i odniesienia do tego dania pojawiają się w literaturze włączając dzieła Jamesa Joyce’a.

Potrawa składa się z warstwy gotowanych parówek wieprzowych i tłustego bekonu z pokrojonymi w plasterki ziemniakami i cebulą w wywarze z plastrów bekonu i kiełbasek. Jedyną przyprawą jest przeważnie sól i pietruszka.

Quiche – rodzaj wypieku w formie placka składającego się z kruchego ciasta i nadzienia warzywnego zalanego jajeczno-śmietanową masą. Nadzienie może zawierać różne gatunki mięsa, sera i warzyw, a także zioła i przyprawy.

Baileys – irlandzki likier tworzony na bazie śmietanki i whiskey, z dodatkiem wanilii i kakao. Deklarowana przez producenta zawartość alkoholu to 17%. Po raz pierwszy skosztowano Baileysa 27 listopada 1974. Baileys dostępny jest w ponad trzydziestu krajach i należy do czołowych marek koncernu DIAGEO.Mleko potrzebne do produkcji likieru pochodzi wyłącznie od około 40 tys. wyselekcjonowanych krów, hodowanych na 1.5 tys. irlandzkich farm (najlepsze krowy warte są po 15 tys. euro)