//Kreta – kusząca wyspa
Kreta - kusząca wyspa

Kreta – kusząca wyspa

Kreta jest od wieków jedną z najczęściej odwiedzanych wysp greckich. Rozciągająca się na przestrzeni 250 kilometrów jest tak duża, ze mogła by być samodzielnym państwem. Jak mówią dumni ze swojej historii mieszkańcy, Kreta to po prostu Grecja w miniaturze.

Współczesnych wędrowców wyspa kusi niezliczonymi zabytkami, śladami minionych epok, piaszczystymi plażami i komfortowymi hotelami. Krajobraz wyspy jest niezwykle zróżnicowany. Wysokie góry przedzielają głębokie wąwozy, zaś w dolinach rozwijają się bujne plantacje. W miastach, niezliczonych wioskach i pojedynczych gospodarstwach żyje około pół miliona mieszkańców. Religią panującą jest prawosławie, więc przy drogach stoją zadbane kapliczki, a w malowniczych miasteczkach niewielkie cerkwie z ikonami przedstawiającymi świętych tego kościoła. Natomiast w ciepłym powietrzu unosi się intensywny zapach tymianku, rozmarynu, szałwii i polnych kwiatów.

Będąc na Krecie, warto zwiedzić m.in. pałac króla Minosa w Knossos, zanurzyć się w błękitnej wodzie Morza Śródziemnego lub rzucić się w wir intensywnego nocnego życia. Tutejsze miasta oferują wiele rozrywek turystom szukającym zabawy, natomiast w wioskach niemal zawsze panuje senna atmosfera, która odpowiada osobom złaknionym ciszy i spokoju. Najbardziej znanymi kurortami kreteńskimi są Hersonissos, Rethymnon oraz Agios Nikolaos.

Rethymnon to jedno z najbardziej uroczych miejsc wypoczynku na Krecie. Większość hoteli w tym mieście położona jest wzdłuż nadmorskiej plaży, co umożliwia całodzienne obcowanie z morzem. Z kolei miasto ze swoimi wąskimi uliczkami, fasadami domów z tureckim i wenecjańskim stylu, pięknymi i starymi pensjonatami, sklepikami oraz wielobarwnymi łodziami rybackimi jest prawdziwą perłą Krety.

Idealnym punktem wypadowym na wycieczki po Krecie jest Hesonissos. Co prawda Kreta zaskakuje różnorodnością miejsc do zwiedzania, jednak w sezonie do Hersonissos przybywają przede wszystkim młodzi ludzie spragnieni rozrywki i mocnych wrażeń. Turyści goszczący tu latem zwykle nie szukają ciszy i spokoju, lecz przyprawionej odrobiną szaleństwa zabawy, kończącej się najczęściej dopiero o świcie. Położenie wioski sprzyja szybkiemu zawieraniu nowych znajomości. Domki stoją blisko siebie, a piaszczysta plaża rozciąga się tuż obok. W ciągu dnia wszyscy przychodzą się tu opalać. O zmierzchu na nadbrzeżnej promenadzie pojawiają się grupki spacerowiczów, zaś kiedy zapadnie wieczór, starsi i młodsi zbierają się w którejś z wielu przytulnych tawern bezpośrednio sąsiadujących z morzem.

Hersonissos najładniejsze jest wiosną i jesienią. Jest wówczas ciepło i nie ma wielkich grup turystów, a w wiosce panuje spokój i cisza. Wieś, z uwagi na swoje położenie, jest atrakcyjnym punktem wypadowym dla wycieczek po Krecie. Istnieją bardzo dobre połączenie autobusowe do wielu miejscowości na wyspie. W dogodnej odległości leżą: stolica wyspy, Heraklion oraz pałac w Knossos, najbardziej znany obiekt zabytkowy z epoki minojskiej.

Innym ciekawym miejscem na Krecie jest położone nad piękną zatoką Mirabello Agios Nikolaos. Wspaniałego widoku dopełniają białe domki przytulone do zielonych pagórków i łodzi rybackie wpływające do portu z całodziennym połowem. Woda w zatoce Mirabello należy do najczystszych w całym Morzu Śródziemnym. W samym centrum znajdują się trzy bardzo dobrze prowadzone plaże. Największa z nich, Almiros, ma piękne, piaszczyste podłoże i daleko sięgające płycizny.

Dwutygodniowy pobyt w jednym z kreteńskich kurortów kosztuje w granicach 3000 zł od osoby. Cena obejmuje przelot samolotem, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w dwuosobowym apartamencie, opiekę rezydenta, transport z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko. Za śniadanie i obiad trzeba dodatkowo doliczyć około 1200 zł. Biura podróży oferują wypoczynek po atrakcyjnych cenach w maju. Za tygodniowy urlop zapłacimy niespełna 1000 zł. Szczegółowych informacji dotyczących cen i terminów udzielają biura podróży.