//Królowa Wenecja
Królowa Wenecja

Królowa Wenecja

Najpiękniejsza królowa Adriatyku otoczona lazurem nieba i morza rozsiana jest 118 wysepkach na środku laguny. Romantyczne uliczki poprzecinane setkami kanałów, snujące się po spokojnej wodzie gondole, bajecznie kolorowe maski, cudowna architektura, lekki klimat przepełniony romantyzmem, to właśnie Wenecja.

Wenecja, stolicą włoskiego regionu Veneto (północno-wschodnia część Włoch) ma powierzchnię siedmiu kilometrów kwadratowych i leży 4 kilometry od lądu i 2 kilometry od otwartego morza. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. z czego prawie 60 tysięcy zamieszkuje historyczne centrum a 31 tys. pozostałe wysepki. Miasto podzielone jest na sześć sestieri: San Marco, Castello, Santa Croce, San Polo, Cannare-gio, Dorsoduro. Każda z dzielnic posiada swój własny system numeracji domów. Transport odbywa się tu drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto, czyli tramwaj wodny. W dwudziestym wieku Wenecję połączono ze stałym lądem autostradą i linią kolejową, którą można dostać się na wyspy.

Położenie Wenecji, wspaniała architektura i wyjątkowy, niepowtarzalny urok przyciąga od wieków artystów i pasjonatów sztuki. Zachwycał się nią Petrarka, Dante, Goethe, Wagner, Mozart, szukając natchnienia do tworzenia swoich dzieł. Wielcy Polacy tacy jak August II Sas, Konopnicka, Żeromski, Kraszewski i Wyspiański darzyli ją również wielkim sentymentem i z ogromną przyjemnością powracali do tego bajecznego miasta na wodzie. Od początku w weneckiej republice dożów rozwijały się sztuki piękne, malarstwo, rzeźba, architektura, teatr, muzyka. Na jej terenie działały szkoły weneckie, których tworzyły takie indywidualności jak Tycjan, Giorgione, Tintoretto, El Greco, Canova. Od XVII wieku Wenecję uważa się za europejską “stolicę opery”. W tych czasach działało już na wyspach 16 teatrów. Co roku wystawia się tu dzieła najwybitniejszych kompozytorów.

Klimat panujący w Wenecji jest bardzo łagodny. Lata są ciepłe ale nie upalne. Średnia temperatura to 23 stopnie Celsjusza w miesiącach letnich i 4 stopnie Celsjusza w zimowych. Najbardziej deszczowym miesiącem jest październik, wietrznym maj a suchym luty. Późna jesień i zima przynosi podniesienie się poziomu morza co skutkuje zalaniem Placu św. Marka. Niezwykły widok gondoli pływających zaraz pod bazyliką w której to złożone są relikwie patrona miasta świętego Marka jest zdumiewający. Niestety przez te ustawiczne podtapianie i atak zanieczyszczonego morza stare piękne budynki ulegają niszczeniu i wilgoci.

Czymś co nierozerwalnie kojarzy się z Wenecją są z pewnością gondole – stały element krajobrazu i najstarszy środek lokomocji na tutejszych wodach. Od XVI z rozkazu Senatu Weneckiego gondole maluje się na czarno a jej rozmiary są ściśle określone. Smukłe łodzie o płaskim dnie mają 11 metrów długości i 1,75 metra szerokości. Mogą pomieścić na swoim pokładzie 6 osób. Dziób gondoli ozdabiany jest żelaznymi okuciami w formie halabardy. Gondolierzy w ciemnych spodniach i koszuli w pasy w słomkowym kapeluszu zachęcają turystów pięknym śpiewem do skorzystania z przejazdu po weneckich kanałach.

W Wenecji odbywa się jeden z najsłynniejszych karnawałów świata. Trwa 10 dni, począwszy od niedzieli przed tłustym czwartkiem. Tajemnicze maski, eleganckie stroje, peruki są nieodłącznym elementem weneckiej zabawy. Na kilka dni Wenecja zmienia się nie do poznania. Na słynnym placu św. Marka odbywa się rewia kostiumów, wygląda on wtedy jak wielka wytworna sala balowa. „Raz w roku dozwolone jest zwariować” – tą starożytną sentencją kierują się wszyscy uczestnicy weneckiego szaleństwa. Zabawę otwiera huczny pochód ze słynnym “lotem Turka” z dzwonnicy bazyliki a kończy bicie XI dzwonów. Maski znikają, zaczyna się post.

Wenecja ze względu na swoją architekturę, kulturę i położenie znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest celem wycieczek wielu zakochanych par, co roku przewija się tu setki tysięcy turystów. Mury weneckich kamienic są świadkami zaręczyn, ślubów i miłosnych wyznań. Roztaczająca się wokół romantyczna atmosfera, snujące się po wąskich kanałach gondole przy świetle księżyca sprawiają że nie sposób się nie zakochać w tym miejscu. Królowa Wenecja zaprasza Cię do swojego królestwa.

Tego nie możesz przegapić:

  • Plac Św. Marka (Piazza San Marco)
  • Bazylika Św. Marka (Basilica di San Marco)
  • Pałac Dożów (Palazzo Ducale)
  • Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)
  • Most Rialto
  • Prokuracja (Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove)
  • Teatro La Fenice
  • Kościół San Giorgio Maggiore
  • Santa Maria Gloriosa dei Frari