//Lake District – Kraina Jezior
Lake District - Kraina Jezior

Lake District – Kraina Jezior

Lake District jest malowniczą krainą gór i jezior znajdującą się w Anglii w północnym hrabstwie Kumbria. Trudno się dziwić, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych Wielkiej Brytanii i najbardziej rozreklamowany teren krajobrazowy. W swojej centralnej części Lake District zajmuje Park Narodowy i jest to największy Park Narodowy w Anglii. Bajeczne, górskie krajobrazy i wypełnione jeziorami doliny to wynik ustąpienia 15 tys. lat temu lodowca pokrywającego północną część Europy. Znakomitym przykładem takiej krainy jest właśnie Lake District zachwycające bogactwem form i krajobrazu. Na obszarze 50 km znajduje się 16 dużych jezior położony pomiędzy stromymi zboczami najwyższych gór w kraju, przepiękne krajobrazy oraz dzika i niespotykana nigdzie indziej zwierzyna. W krainie tej znajdziemy jeziora takie jak Windermere, Ullswater, natomiast nawyższy szczyt to Scafell Pike (978m n.p.m.). Mamy tu okazję podziwiać masywy górskie odbijające się w lustrach wody, naprawdę niezapomniany widok.

Uroku całej okolicy dodają czarujące, zbudowane z kamienia wsie oraz piękne wodospady, otoczone górami kompleksy wodne, mnóstwo kempingów i wiele innych atrakcji turystycznych. To idealne miejsce dla entuzjastów każdego niemal rodzaju sportu, wymarzone miejsce do uprawiania kolarstwa górskiego, wspinaczki, wędkarstwa, żeglarstwa. Zdobywając kolejne szczyty, przeglądając się w przejrzystych jeziorach, pokonując długie szlaki górskie pośród zielonych łąk, drzew i innej dzikiej roślinności łatwo zapomnieć o codzienności i łatwo zatopić się w bezkresnej naturze. Mimo ciężkiej wspinaczki i długiego marszu jest to prawdziwe ukojenie dla ciała i umysłu. Najbardziej oblegane miejscowości to Windermere, Ambleside, Keswick. W okresie letnim, lipcu i sierpniu bardzo trudno o nocleg nawet na kempingu, dlatego warto pomyśleć o zarezerwowaniu go już nawet miesiąc wcześniej.

 

Do Lake District najlepiej wybrać się w okresie późno wiosennym lub letnim, ponieważ pogoda w tych rejonach zazwyczaj jest deszczowa.

Kraina ta była natchnieniem wielu artystów – malował ją John Constable, nazwał ją „najpiękniejszym w świecie krajobrazem” i wielokrotnie uwietczniał na płótnach. Opisywali ją William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge oraz Robert Southey (zwani poetami jezior), a piękno inspirowało Beatrix Potter angielską ilustratorkę i pisarkę powieści dla dzieci, która przyczyniła się do powstania w tym miejscu Parku Narodowego.