//MARIBOR
MARIBOR

MARIBOR

Maribor drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, ważne centrum gospodarcze i kulturalne na północnym wschodzie kraju. W roku 2002 miało 115 693 mieszkańców. Położone kilkanaście kilometrów od granicy słoweńsko-austriackiej, przy autostradzie prowadzącej z Wiednia do Lublany i dalej do Triestu we Włoszech oraz na słoweńskie wybrzeże. W Mariborze ma siedzibę uniwersytet.

W mieście tym znajduje się również zakład produkujący pojazdy ciężarowe i autobusy. W przeszłości zwał się on Tovarna Avtomobil Maribor. Najbardziej znanym jej produktem jest autobus marki TAM, używany do dziś w komunikacji międzymiastowej lub pełniący rolę autokaru. Firma ta upadła w 1996 roku, ale jej następcą jest Tovarna Vozil Maribor.

Wzmiankowany w 1147. Miasto uzyskało rozgłos w średniowieczu kiedy to została zbudowana forteca zwana Marchburg. Znajdowała się ona na Piramidzie (wzgórzu na północ od miasta) i miała za zadanie obronę doliny Drawy przed atakami Węgrów. Następnie miasto rozwijało się wzdłuż nabrzeży rzeki. Powstawały tam głównie winiarnie, finansowane przez miejscową społeczność żydowską. W XIV wieku Maribor został otoczony murem obronnym, w celu obrony miasta przed atakami Turków i Węgrów; 4 wieże stoją do dziś wzdłuż rzeki.

Pozostając pod panowaniem Habsburgów rozwinął się w znaczący ośrodek handlowy. Przeprowadzona przez Maribor w latach 40. XIX wieku linia kolejowa z Wiednia do Triestu zdynamizowała rozwój ekonomiczny miasta. W 1918 wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (od 1929 Jugosławii). W trakcie II wojny światowej, miasto było intensywnie bombardowane i do końca 1945 roku, dwie-trzecie Mariboru legło w gruzach. Zajęty w 1945 przez partyzantów Tity wszedł w skład Jugosławii. Od 1991 w granicach niepodległej Słowenii.

Atrakcje turystyczne:

  • Zamek w Mariborze
  • Stara winorośl w Mariborze – najstarsza winorośl na świecie
  • Lent – nabrzeże
  • Obrambni stolpi – wieża
  • Vinag – piwnice z winem
  • Katedra św. Jana Chrzciciela w Mariborze
  • Bazylika św. Marii Matki Litościwej w Mariborze
  • Center naravne in kulturne dediščine Bolfenk na Pohorju – centrum Bolfenk
  • Wjazd kolejką linową na Mariborsko Pohorje

Zamek w Mariborze

Bazylika św. Marii Matki Litościwej w Mariborze