//Meteory
METEORY

Meteory

Jeden z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych widoków zapierający dech w piersi. Miejsce gdzie kręcono słynne sceny “Tylko dla Twoich oczu” z słynnym agentem 007 Jamesem Bondem. Urzeka niezwykłym kształtem i niedostępnością. Od jego nazwy wzięto tytuł jednej z najlepszych płyt znanego na całym świecie zespołu Linkin Park. Meteory, bo to właśnie o nich mowa to jedna z greckich perełek ukształtowana przez naturę ponad trzydzieści milionów lat temu, która zachwyca swoim pięknem odwiedzających ją turystów.

Meteory z greckiego “będący wysoko w powietrzu”, “wzniesiony w górę”, to bardzo wysokie, bo sięgające 540 m n.p.m. skały z piaskowca znajdujące się na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej. Na ich szczytach majestatycznie wznoszą się prawosławne klasztory, sięgające historią XIV wieku, choć pierwsze wspólnoty religijne na ich terenach pojawiły się już pod koniec X wieku. Pierwszy z klasztorów, jak głosi legenda założony przez świętego Anastazego, powstał w 1336 roku a później kolejno pojawiały się następne. W sumie wybudowano dwadzieścia cztery i to każdy na innej skale. Z czasem wiele klasztorów zaczęło podupadać na skutek naturalnych czynników erozji oraz kłótni opatów. Dziś pozostało tylko trzynaście, z czego tylko sześć jest zamieszkałych i toczy się w nich normalne życie monastyczne i jest udostępnionych turystom. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie. Początkowo wszelkie materiały potrzebne do ich budowy, produkty potrzebne do życia oraz transport mnichów czy też odwiedzających odbywał się wyłącznie w koszach umocowanych na linach. Mnisi medytowali w odosobnieniu od świata dlatego nie potrzebowali częstego kontaktu z światem “ da dole”. Z czasem jednak w skalnych blokach zaczęto wykuwać schody i ścieżki, po których to dziś mogą się wspinać turyści. Do niektórych klasztorów oprócz skalnych stopni prowadzą zawieszone nad przepaściami mosty i kładki. Wstęp do klasztorów udostępnionych turystom jest płatny, żeby wejść do pozostałych trzeba poprosić o zgodę zakonników, zresztą bardzo przychylnych i gościnnych. Wszystkich odwiedzających obowiązuje specjalny strój, długie spodnie, spódnice i zakryte ramiona. Klasztory to miejsce ciszy, spokoju, bliskości natury, pewnego rodzaju świętości w której bierzemy udział wchodząc na szczyt. Wnętrza zdobi unikalna sztuka bizantyjska, pełna wspaniałych fresków i manuskryptów, zapewniająca wielkie wrażenie wszystkim pasjonatom sztuki i piękna. Meteory przyciągają również miłośników wspinaczki, żądnych przygód i wrażeń. Jest tu około 600 dróg wspinaczkowych poprowadzonych na blisko 170 turniach skalnych.

Meteory to niezwykłe miejsce gdzie łączy się sacrum i profanum, gdzie spotyka się niebo i ziemia. Kilkadziesiąt milionów lat temu, powstał tu krajobraz, jakiego nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Od 1988 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO wraz z najpiękniejszymi zakątkami na naszym globie. Cudowne, unikalne, niesamowite, zastanawiające – tak można bez końca – to właśnie Meteory.