MONACHIUM
Monachium – miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech. Stolica Bawarii i rejencji Górna Bawaria. Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk.Monachium położone jest na Wyżynie Bawarskiej, nad rzeką Izarą. Jest siedzibą Federalnego Trybunału Finansowego oraz głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalno-naukowym tej części kraju.
W 1158 Henryk Lew, książę Bawarii dokonał lokacji miasta, nadając jednocześnie benedyktynom przywilej organizowania targów. Miasto powstało przy zamku i klasztorze stąd nazwa bei den Mönchen – przy mnichach. Dogodna lokalizacja na szlaku handlu solą, most na Izarze zadecydowały o szybkim rozwoju miasta. Od połowy XIII wieku Monachium stało się siedzibą rodu von Wittelsbach, którzy w 1255 przenieśli tu swoją rezydencję książęcą i władali miastem przez następne stulecia.
Frauenkirche
Nowy Ratusz
ARCHITEKTURA
Kościół św. Piotra (niem. Peterskirche) położony w pobliżu Marienplatz, gotycki, jest najstarszym kościołem w Monachium, jego historia sięga połowy XII w.
{gallery}monachium{/gallery}
Kościół Ducha Świętego (niem. Heilig-Geist-Kirche) – kościół katolicki w Monachium w Niemczech. Usytuowany w historycznym centrum miasta, tuż za kościołem św. Piotra, jest jedną z najstarszych świątyń w stolicy Bawarii.Zaczątkiem świątyni była kaplica w stylu romańskim, poświęcona św. Katarzynie, wzniesiona przy hospicjum, ufundowanym tu w 1208 r. przez księcia Ludwika I Bawarskiego.
{gallery}monachium1{/gallery}
Bürgersaal – dwukondygnacyjny kościół katolicki przy Neuhauser Str. 14 w Monachium, w Niemczech.Budowlę, pierwotnie barokową, wzniósł w latach 1709-1710 jako oratorium i salę zgromadzeń dla miejscowej męskiej Kongregacji Mariańskiej Johann Georg Ettenhofer według projektu Giovanniego Antonia Viscardiego. W 1778 r. budowlę przekształcono na kościół (niem. Bürgersaalkirche).
{gallery}monachium2{/gallery}
Rezydencja – rezydencja królów Bawarii w Monachium w Niemczech. Budowana od końca XVI do połowy XIX w. Tworzy ją zespół wielu budowli od dwu- do czterokondygnacyjnych, zgrupowanych wokół dziesięciu zamkniętych lub półotwartych dziedzińców. Budowle te reprezentują przegląd stylów architektonicznych od renesansu przez barok i rokoko po klasycyzm. Obiekty są zgrupowane w trzy główne kompleksy: Königsbau, Rezydencja Maksymiliańska (niem. Maximilianische Residenz) oraz Festsaalbau. Od 1920 r. Rezydencja służy głównie celom muzealnym, kulturalnym i reprezentacyjnym. Zespół muzealny obejmuje łącznie 130 pomieszczeń.
{gallery}monachium3{/gallery}