//MONAKO – CIEKAWOSTKI

MONAKO – CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Co zabrać?

Każdemu turyście,  który wybiera się na wycieczkę do Monako przyda się  aparat i kamera, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed słońcem.

Trzeba pamiętać o paszporcie , dowodzie osobistym oraz legitymacji ubezpieczeniowej.

Bezpieczeństwo

Monako jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw. Na terenie całego Księstwa działa system dobrze rozpowszechnionego monitoringu. Jak w każdym kraju nie należy pozostawiać rzeczy wartościowych bez opieki. Należy zachować ostrożność w dużych skupiskach ludzkich i na plażach.

Informacje dla kierowców

Monako jest małym państewkiem o powierzchni porównywalnej do małego miasteczka.Liczne problemy występują podczas parkowania, często nie ma gdzie zaparkować własnego samochodu.

 

Pogoda i klimat

Monako leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o łagodne śródziemnomorskiej odmianie. Zimy w księstwie są wilgotne i łagodne, zaś lata suche i ciepłe. Średnia temperatura zimą wynosi 8 °C, zaś latem od 23 do 26 °C. Średnia suma opadów wynosi od 600 do maksymalnie 800 mm, opady występują głównie jesienią i zimą. Latem deszcz nie pada w ogóle, a klimat kształtowany jest w głównej mierze przez masy powietrza zwrotnikowego.

Średnia roczna i miesięczna temperatura powietrza

  Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
MONAKO 14,9° 8,2° 8,8° 10,5° 12,7° 16,5° 19,8° 23,1° 23,1° 20,3° 16,5° 12,1° 9,3°