//Oktoberfest 2013 – największe święto piwa
Oktoberfest 2013 - największe święto piwa

Oktoberfest 2013 – największe święto piwa

Oktoberfest czyli dożynki chmielne organizowane w Monachium w Bawarii na przełomie września i października.

Oktoberfest jest jednym z największych na świecie festynów ludowych, który co roku przyciąga milionowe rzesze miłośników zabawy i piwa na słynną Łąkę Teresy do Monachium. Aby zapewnić bezpieczeństwo i udaną zabawę tak licznej publiczności reguły wejścia na teren Oktoberfest są ściśle uporządkowane.

Samo wejście na Łąkę Teresy, gdzie odbywa się Oktoberfest jest bezpłatne. Do dyspozycji gości jest ogromny jarmark ludowy z przeróżnymi straganami, na których nabyć można różne ciekawe rzeczy ze święta piwa jak np. słynne serca z piernika, kufle do piwa z logo Oktoberfest oraz  inne pamiątki. Całości dopełnia ogromne kolorowe Wesołe Miasteczko z wyborem karuzel a także atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Święto jak co roku rozpoczyna się pod ratuszem skąd przechodzi tradycyjny pochód na czele z burmistrzem miasta oraz dziewczyną w charakterystycznym stroju z kuflem w dłoni. Wszyscy poprzebierani w barwne stroje. Potem burmistrz otwiera pierwszą beczkę piwa. Impreza trwa 16 dni, może się jednak wydłużyć, jeśli tuż po niej przypada inne święto narodowe.
Oktoberfest to niesamowita zabawa w bawarskim stylu, przepełniona piwem, śpiewem a także tradycyjnymi potrawami. W trakcie trwania festynu spożywane jest około pięciu milionów litrów piwa, sprzedawanego tradycyjnie w litrowych kuflach zwanych Mass. Oprócz piwa świętujący zjadają potężne ilości golonki, następnie śpiewane są tradycyjne niemieckie piosenki, a ludzie obejmują się ramionami i tańczą na ławach.