//OSLO
Oslo

OSLO

OSLO

Oslo  – stolica i największe miasto Norwegii.Miasto zostało założone w 1048 roku przez króla Haralda III. Od 1299 roku jest stolicą Norwegii. W samym Oslo mieszka ponad 11% mieszkańców Norwegii.Oslo stanowi gospodarcze, naukowe, administracyjne i kulturalne centrum Norwegii. Jest siedzibą władz państwa, regionu i gminy. Znajdują się w nim m.in. Pałac Królewski i siedziba parlamentu. Miasto jest również centrum norweskiego handlu, bankowości, przemysłu i transportu morskiego. Jest siedzibą około 980 firm związanych z sektorem morskim zatrudniających około 8500 pracowników. Wśród tych firm których znajdują się jedne z największych na świecie firm zajmujących się transportem morskim, pośredników spedycyjnych i firm ubezpieczeniowych.

 

GŁÓWNE ATRAKCJE

Zamek i forteca Akershus – Założony w końcu XIII wieku kompleks fortyfikacji obronnych, usytuowanych bezpośrednio nad Fiordem Oslo (Oslofjord). Twierdza jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok (wstęp gratis). Na terenie fortecy znajduje się zamek i kilka muzeów związanych z obronnością.

{gallery}oslo{/gallery}

Huk – tereny parkowe i publiczna plaża w Oslo położone na Półwyspie Bygdøy, w dzielnicy Frogner. Teren został zakupiony przez gminę Aker w 1921 r.Jest chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów miejscem, ze względu na położenie – najbliżej centrum miasta (5 km, 15 min autobusem miejskim), w sąsiedztwie rozległych terenów zielonych i kilku znanych muzeów. Jest wyposażone w pełną infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną: trawiaste i zadrzewione tereny parkowe, ławki, piaszczyste miejsca do kąpieli, miejsca do grillowania, kosze i sanitariaty. Obok plaży funkcjonuje restauracja i punkty małej gastronomii. Na kamiennym obmurowaniu plaży ustawiona jest rzeźba Ikar (Ikaros 1972) autorstwa Annasif Døhlen, a na skarpie powyżej Large Arch (1963-69) Henry Moore’a.

{gallery}oslo1{/gallery}

Paradisbukta (z norw. paradis = raj, bukt = zatoka) – tereny rekreacyjne i publiczna plaża w Oslo (Norwegia) położone na Półwyspie Bygdøy nad niewielką zatoką o tej samej nazwie, w dzielnicy Frogner[1]. Obok Huk jest jedną z dwóch plaż w Oslo położonych blisko centrum miasta (5 km, 15 min autobusem miejskim), jednak leżącą bardziej na uboczu, a przy tym bardziej piaszczystą. Jest wyposażona w infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną: ławki, kąpielisko, miejsca do grillowania, kosze i sanitariaty. Przy plaży ścieżki rekreacyjne dla pieszych i rowerzystów biegnące przez cały półwysep.

{gallery}oslo2{/gallery}

Pałac królewski (Det kongelige slottet) Rezydencja królewska wybudowana w latach 1824-1848, obecnie siedziba króla Haralda V, dostępna dla zwiedzających jedynie przez kilka tygodni w okresie letnim (wstęp płatny, na zwiedzanie należy umawiać się z wyprzedzeniem). Atrakcją jest odbywająca się codziennie o godz. 13.00 honorowa zmiana warty straży królewskiej.

Storting (norw. Stortinget) – jednoizbowy parlament Królestwa Norwegii. Najwyższy organ władzy politycznej w Norwegii, posiada władzę ustawodawczą oraz sprawuje kontrolę nad rządem. Wybierany co 4 lata, liczy 169 posłów (do 2005 r. – 165). W ciągu trwania kadencji Storting nie może zostać rozwiązany. Storting jest jednoizbowy, jednak na pierwszym posiedzeniu posłowie dzielą się na dwie grupy, pracujące nad projektami ustaw osobno. Są to Lagting (1/4 posłów) oraz Odelsting (3/4 posłów). Mandaty przydzielane są według systemu proporcjonalnego.