//RIWIERA TURECKA
RIWIERA TURECKA

RIWIERA TURECKA

Riwiera Turecka– popularna nazwa regionu w południowo-zachodniej Turcji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego od prowincji Antalya do prowincji Mugla. Region obfituje w szerokie, piaszczyste plaże, a także miejsca o znaczeniu historycznym i wysokich walorach przyrodniczych. Na riwierze tureckiej położonych jest kilka miast o dużym znaczeniu dla międzynarodowej turystyki, takich jak: Alanya, Antalya, Belek, Bodrum, Fethiye.

Riwiera słynie ze złocistych bardzo dobrze zagospodarowanych plaż, gdzie znajdują się liczne bary, pizzerie i wypożyczalnie sprzętów do uprawiania sportów wodnych.

 

ALANYA

Alanya – miasto w Turcji w prowincji Antalya, na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się na terenach starożytnej Pamfilii. Alanya leży 135 km na wschód od miasta Antalya. Miasto jest miejscowością wypoczynkową.Nazwa miasta zmieniała się gdy zmieniali się jego władcy. Najstarszą znaną nazwą Alanii jest łacińskie Coracesium lub greckie Korakesion, zaś w języku luwijskim Korakassa, co znaczy „Wystające Miasto”. Za rządów Cesarstwa Bizantyjskiego miasto zyskało nazwę Kalonoros lub Kalon Oros, co po grecku oznacza „Piękna Góra”. W XIII wieku, po zdobyciu miasta przez Turków Seldżuckich, Alaaddin Keykubat zmienił nazwę na Alaiye. W XIII i XIV wieku włoscy handlarze nazywali to miasto Candelore lub Cardelloro. W 1935 roku podczas swej wizyty pierwszy prezydent Turcji Mustafa Kemal Atatürk nazwał miasto Alanya. Alanya mimo małej liczby ludności rozwija się przez turystykę. Mieszkańcy mają ograniczony dostęp do plaży, bo bardzo duża jej część jest zajęta przez hotele i kurorty. W centrum Alanya jest port gdzie cumują statki, którymi mogą pływać turyści.

ZABYTKI

  • Alanya Kalesi – seldżucka twierdza z XIII wieku
  • Kızıl Kule – Czerwona Wieża (33 m), budowla z czerwonej cegły zlokalizowana w porcie; zbudowana w roku 1226
  • Tersane – doki, zbudowane w XIII wieku

{gallery}Alanya{/gallery}

 


 

ANTALYA

Antalya – miasto w południowo-zachodniej Turcji, nad zatoką Antalya (Morze Śródziemne) w starożytnej krainie Pamfilia, u południowych podnóży gór Taurus, ośrodek administracyjny prowincji Antalya. Około 603,2 tys. mieszkańców. Znany kurort wypoczynkowy na riwierze tureckiej, w szczycie sezonu turystycznego populacja miasta wzrasta nawet do 2 milionów osób.

Po upadku Cesarstwa rzymskiego na zachodzie, Antalya pozostała w granicach jego wschodniej części, zwanej potem Cesarstwem Bizantyjskim. Na ten okres przypada era znacznego rozkwitu miasta. Było ono między innymi siedzibą biskupstwa.

W VII w. n.e. Attalia wielokrotnie ucierpiała od najazdów arabskich. Pomimo tego w mieście wciąż rozwijał się handel, gdyż założono tu komorę celną dla wszystkich statków płynących ze wschodu na zachód. Musiały one uzyskać w Attalii zezwolenie na dalszą podróż. W tym okresie miasto pełniło również ważną rolę militarną, strzegąc południowej Anatolii przed najazdami muzułmanów. Znajdował się tu również bizantyjski ośrodek wywiadowczy na kraje arabskie.

Pod koniec XI wieku miasto zostało zajęte przez Turków seldżuckich. Bizantyjczycy zdołali je jednak wkrótce odzyskać dzięki sukcesom I wyprawy krzyżowej. Po zajęciu Konstantynopola przez krzyżowców miasto przejściowo zajęli Włosi. W 1207 przeszło ono pod władzę sułtanatu Ikonion. Od tamtej pory Antalya przechodziła pod panowanie wielu narodów, m.in. Wenecjan i Genuańczyków, aż w 1423 roku sułtan Murad II ostatecznie włączył ją do Turcji Osmańskiej .

ZABYTKI

  • Minaret Yivli – pozostałość dawnego meczetu.
  • Brama Hadriana z II w. p.n.e.
  • Minaret Kesik – położony w historycznej części miasta Kaleici.

{gallery}antalya{/gallery}

 


 

BODRUM

Bodrum – miejscowość w południowo-zachodniej Turcji w prowincji Muğla, 32 227 mieszkańców (2000). Jest położony nad Morzem Egejskim, na północnym zachodzie zatoki Gökova, naprzeciw greckiej wyspy Kos.

Miasto jest znaną miejscowością wypoczynkową, słynącą z klubów nocnych, sportów wodnych oraz zabytków. Każdego roku Bodrum odwiedza kilkaset tysięcy turystów.

Pod panowaniem perskim Bodrum było stolicą satrapii Karia. Położenie zapewniało miastu pewną autonomię.

Po śmierci jednego z władców, Mauzolosa w 353 r. p.n.e., jego żona Artemizja zatrudniła greckich architektów Satyrosa i Pitiosa oraz rzeźbiarza Skopasa, aby wybudowali pomnik na jego cześć. Tak powstało pierwsze mauzoleum, jeden z siedmiu cudów świata.

W 1402 joannici rozpoczęli budowę zamku św. Piotra. Nazwę miasta zmieniono na Petronium.

W latach 80. XX w. Bodrum stał się ważnym ośrodkiem turystycznym, wraz z Marmaris, Çeşme, Kuşadası, Antalya i Alanya.

ZABYTKI

  • zamek św. Piotra z muzeum Archeologii Podwodnej
  • Mauzoleum (jeden z siedmiu cudów świata, obecnie ruiny)
  • teatr
  • stare miasto

 

Pozostałości po Mauzoleum