//RIWIERA TURECKA
RIWIERA TURECKA

RIWIERA TURECKA

Kraina Kontrastów

Riwiera Turecka to kraina słynąca z ciepłego morza, malowniczych krajobrazów i wspaniałych gór. Oferuje wakacje, które sprawią, iż każdy zapomni o szarej codzienności. Riwiera jest jednym z najważniejszych i największych regionów turystycznych Turcji. Zajmuje obszar południowego wybrzeża, a prawdziwymi perłami tej krainy są: Antalya, Alanya, Belek i Kemer.

Riwiera słynie ze złocistych, bardzo dobrze zagospodarowanych plaż, gdzie znajdują się liczne bary, pizzerie i wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Główne ośrodki turystyczne pełne są barów, restauracji, dyskotek. Krainę tę od innych centrów turystycznych Europy odróżniają zapierające dech w piersiach krajobrazy, które sprawiają, iż wakacje tutaj są niezapomnianym przeżyciem. Nieodłącznym elementem krajobrazu są tropikalne palmy i błękitne wody Morza Śródziemnego.

Riwiera Turecka jest również znakomitą bazą wypadową dla wycieczek, np. do Kapadocji- krainy, gdzie woda i wiatr utworzyły fantazyjne rzeźby ze skał wulkanicznych. Pamukkale- zespołu wapiennych tarasów, utworzonych przez wodę płynącą z gorących źródeł, czy Aspendos- miejsce, gdzie znajduje się najlepiej zachowany na świecie amfiteatr z czasów rzymskich. Turcja ma przebogatą historię i obfituje w skarby, pochodzące sprzed wielu wieków. Nawet podczas krótkiej wizyty można tu trafić na coś interesującego.

Jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na Riwierze Tureckiej jest Alanya. Ten malowniczy kurort od północy otaczają góry Taurus, a od południa ciepłe wody Morza Śródziemnego. Nad miastem góruje zamek, z którego rozpościera się wspaniały widok na całą Alanyę ( w zamku do dzisiaj zachowanych jest niemal 6,5 km murów obronnych oraz 150 bastionów). Pod zamkiem znajduje się dawna stocznia oraz czerwona wieża, która niegdyś strzegła, wejścia do portu. Alanya jest barów, dyskotek i restauracji. Atrakcję turystyczną stanowi również organizowany w każdy piątek targ, na który przybywają mieszkańcy okolicznych wiosek, oferując towary własnej produkcji. Bez wątpienia największym atrybutem miasta jest jednak piaszczysta i doskonale zagospodarowana plaża, gdzie- jak głoszą legendy- spotkała się Kleopatra z Markiem Antoniuszem.

Malowniczo położony Kemer jest jednym z najbardziej znanych i najwyżej cenionych kurortów Riwiery Tureckiej. Odkryty przed wieloma laty stał się słynny przede wszystkim ze względu na przepiękne krajobrazy. Zalesione zbocza gór i majestatyczne, nagie grzbiety skał dominują tutaj nad turkusową tonią Morza Śródziemnego. Góry schodzą niemal pionowo do morza, tworząc urokliwe zatoczki. Kemer jest ceniony również za wysoki standard hoteli. Atutem tego uroczego miejsca jest również łatwy dojazd do Antalyi, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy, oraz bliskość wielu starożytnych miejsc, takich jak Phaselis. Termesos, Myra, Perge.

Opisane atrakcje to tylko niektóre z czekających na turystów wybierających się na Riwierę Turecką.