//San Sebastian – stolica kraju Basków
San Sebastian - stolica kraju Basków

San Sebastian – stolica kraju Basków

San Sebastian nazywane także „perłą północy” zachwyca swoim malowniczym położeniem i pięknymi plażami. San Sebastian jest stolicą hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa. To piękne miasto położone w północno-wschodniej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską, przy samej granicy z Francją. Głównie dzięki malowniczemu wybrzeżu jest to jedna z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych wśród Hiszpanów. San Sebastian przez wiele lat było znane jako wioska rybacka. W kolejnych latach rozwinęło się miasto targowe i fort wojskowy i miasto zyskało tytuł nadmorskiego kurortu. W ostatnich latach władzy generała Franco doszło do zamachów terrorystycznych co skłoniło rodzinę królewską, arystokrację i korpus dyplomatyczny do wybrania spokojniejszego miejsca na wakacyjny odpoczynek. Miasto zostało wybrane przez królową Hiszpanii Izabelę II na letnią rezydencję rodziny królewskiej, dzięki czemu San Sebastian poddane zostało rozwojowi i znacznie zwiększyła się popularność tego miejsca. Niezrównane piękno San Sebastian i plaży La Concha Bay zachwyciły rodzinę królewską.

Miasto tętni życiem kulturalnym przez cały rok. Co roku w dniu Świętego Sebastiana mieszkańcy świętują podczas festiwalu zwanego Tamborrada. 24-godzinna zabawa w rytmie bębnów rozpoczyna się od wciągnięcia flagi San Sebastian na Placu Konstytucyjnym.

San Sebastian zamieszkuje 183 tysiące mieszkańców. W stosunku do wielkości to miasto o wysokim poziomie aktywności kulturalnej. To miasto przede wszystkim zachwyca malowniczo położonymi, czystymi plażami, niezwykle urokliwym miejscem dzięki sąsiadującym wzgórzom i błękitnym wodom Zatoki Biskajskiej.

Warty zwiedzenia z pewnością jest XVI wieczny kościół San Vincente przy Placu Konstytucji, a także ruiny twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota, znajdującej się na szczycie góry Monte Urgull. Atrakcją są także zabytkowe dzieła oraz  ogromna figura Jezusa przypominająca tę z Rio de Janeiro. Znajdziemy tutaj także amfiteatr z widokiem na morze w otoczeniu gór co sprawia niezwykłe wrażenie.

Już pod koniec XIX wieku San Sebastian stało się symbolem kulturalnej, północnej Hiszpanii. Majestatyczne, okazałe budynki w style eklektycznym odzwierciedlające gusta współczesnej rodziny królewskiej zachowały się do dzisiejszych czasów. Równie szybko jak działalność kulturalna, wzrastała także działalność turystyczna. W programie kulturalnym miasta dominują wysokiej jakości spektakle, festiwale filmowe i teatralne. San Sebastian cały czas oferuje turystom bogatą ofertę kulturalną. Konkurencją dla niebywale pięknego krajobrazu są liczne galerie sztuki i muzea, których zwiedzanie powinno być obowiązkowym punktem pobytu w San Sebastian. Inną równie ciekawą atrakcją może okazać się wybudowane 80 lat temu akwarium jako Morskie Muzeum Nauki. Ogromne wrażenie robi oceanarium z zawieszonym w wodzie akrylowym tunelem. W muzeum w San Telmo mamy możliwość podziwiać sztukę Basków. Muzeum mieści się w XVI wiecznym klasztorze w samym sercu starej części. Podczas zwiedzania nie można pominąć ambitnego projektu Tabakalera czyli dawnej fabryki papierosów przekształconej  we współczesną fabrykę kultury wizualnej, a także odnowiony Victoria Eugenia Theatre z produkcjami teatralnymi najwyższej klasy. Wyjątkowa kuchnia, kultura, niezwykłe piękno i wyjątkowa jakość zasobów turystycznych przyciąga ponad 400000 gości rocznie.