//Skąd się wzięły Andrzejki

Skąd się wzięły Andrzejki

Nasz portal informacyjny przedstawia Przewodnik Turystyczny na temat tradycji Andrzejkowych.
Już od dawien dawna ludzie starali się dojrzeć swoją przyszłość. Robili to patrząc w gwiazdy, obserwując zjawiska przyrody, próbując czarować, wierząc w przesądy i cudowne amulety. Właśnie takim „niezwykłym” dniem według wielu była Wigilia Świętego Andrzeja, przypadająca na noc z 29 na 30 listopada. Dzień ten jest zarazem początkiem starego i końcem nowego roku liturgicznego.

Jak głosi Ewangelia, św. Andrzej był pierwszym z 12 powołanych apostołów. Jako pierwszy też głosił Ewangelię w Bizancjum, dlatego historia przypisała mu też miano pierwszego biskupa konstantynopolitańskiego. Za swoje nauki został skazany na śmierć męczeńską. Jest patronem narodów słowiańskich. Zmarł na krzyżu wykonanym w kształcie litery x. Święty Andrzej był patronem  Szkocji, Grecji i Rosji.

Andrzejkowe wróżby łączą się z wierzeniami, według których w tym okresie z zaświatów przybywają na ziemię duchy. Możemy, zatem za pośrednictwem wróżb zapytać je, co nas czeka w najbliższym czasie. Tradycja świętowania tego dnia pochodzi najprawdopodobniej ze Szkocji. Tam też do dziś obchodzi się ją bardzo bogato. Na początku było to święto skupiające tylko młode dziewczęta. Chłopcy obchodzili podobne w Wigilię świętej Katarzyny czyli 24 listopada. Szczególnymi zwyczajami, które cechowały ten dzień były wróżby. Wykonywały je przede wszystkim młode dziewczęta, które były jeszcze pannami. Uprawiano je na terenie całej Europy. Znane były już w XII wieku.
W tym „magicznym” czasie tajemnicę o przyszłości miała zdradzać również woda w studni. W niej właśnie w świetle księżyca można było podobno dojrzeć twarz swego przyszłego oblubieńca. Według wierzeń panny, które dotrwały do samej północy miały łatwiejszy na to sposób wystarczyło spojrzeć w lustro. Dziewczyny ciekawe były również skąd przyjdzie jej przyszły mąż, i jakie będzie jego imię. O tym pierwszym panowało przekonanie, że decyduje szczekający pies. To, z której strony było go słychać mówiło, że z tej przyjdzie chłopak.
Andrzejki są idealną okazją do spędzenia niezapomnianego wieczoru w gronie przyjaciół. To właśnie wróżby są niewielką częścią zwyczajów związanych z ludowymi świętami, o których pamięć przetrwała do dziś.