//Słowenia, kraj na wakacje
Słowenia, kraj na wakacje

Słowenia, kraj na wakacje

Oprócz wyjazdów na letni wypoczynek do Turcji czy Egiptu polecamy również spędzić wakacje w Słowenii. Słowenia jest jednym z najbardziej zielonych krajów Europy, rozciągającym się między Alpami i Adriatykiem. Miejsce to zostało hojnie obdarowane przez naturę, dlatego też z jednej strony możemy podziwiać piękne górskie krajobrazy z licznymi jaskiniami oraz krystalicznie czystymi jeziorami, a z drugiej czekają na nas słoneczne plaże i błękit morza. Powierzchnia Słowenii wynosi 20,3 tys. km kw, linia brzegowa ok. 50 km. Porośnięte lasami zbocza gór, żyzne doliny, malownicze rzeki i śliczne małe wioski, przypominają Bawarię. Słowenia jest najpiękniejszym krajem Europy Środkowej. Baśniowy zamek w Bled, przepiękne jezioro Bohinj wraz z freskami w kościele św. Jana Chrzciciela, malownicza Postojna i tętniąca życiem Lublana to bez wątpienia zachęcające atrakcje turystyczne.

Jak w całym rejonie Morza Śródziemnego, Słowenię najlepiej odwiedzić w okresie od kwietnia do września; dni są wówczas długie i ciepłe. Co prawda w wyższych partiach gór śnieg może leżeć jeszcze w czerwcu, ale niższe obszary zaczynają rozkwitać i zielenić się już w kwietniu i maju. W lipcu i sierpniu gwałtownie wzrastają ceny pokoi hotelowych, ponieważ w tym okresie przyjeżdża najwięcej turystów. We wrześniu tłumy wczasowiczów opuszczają Słowenię; mimo że jest to najlepsza pora na wędrówki po górach. W czerwcu siedmiodniowy pobyt w trzygwiazdkowych hotelach w Portorož kosztuje od 724 zł do 830 zł od osoby, natomiast 7 dni w czteroosobowym apartamencie w okresie od maja do końca czerwca około 1150 zł, a pięcioosobowy 1300 zł. Znacznie drożej jest od lipca do sierpnia. Tygodniowy wypoczynek w tym czasie z zamieszkaniem w trzy gwiazdkowym hotelu, kosztuje około 980zł, a za wynajęcie czteroosobowego apartamentu (także 7 dni) w okresie od 27 czerwca do 29 sierpnia trzeba zapłacić ponad 1600 zł. W miejscowościach Izola w sezonie od 30 maja do 13 czerwca za 520 zł można zamieszkać w trzy gwiazdkowym hotelu, a za 1080zł w czteroosobowym apartamencie. W okresie od lipca do końca sierpnia za pokój w hotelu trzeba zapłacić 730 zł, a za czteroosobowy apartament od czerwca do września około 1600 zł. Wszystkie te ceny dotyczą wczasów siedmiodniowych. W Krajnjskiej Górze w Alpach Julijskich za tygodniowy pobyt w sezonie z zamieszkaniem w hotelu kosztuje około 800 zł od osoby, a za wynajęcie 4-6 osobowego apartamentu trzeba zapłacić 1490 zł. Natomiast za siedmiodniowy wypoczynek nad termalnymi jeziorami w Bled od lipca do września zapłacimy 650 zł (pokój w hotelu).

Dojazd:

Droga powitrzna: Polska nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych ze Słowenią, z Warszawy do Lublany trzeba więc lecieć z przesiadką. Najszybsze są połączenia przez Wiedeń, Monachium lub Budapeszt.

Prywatnym samochodem i motocyklem: Słowenia ma 14 przejść granicznych z Włochami, 17 z Austrią, 24 z Chorwacją i dwa z Węgrami. Do tego ostatniego kraju prowadzą tylko kiepskie podrzędne drogi. Jeżeli ktoś wybiera się do Słowenii, powinien jechać trasą:

– na półwysep Istria przez: Wiedeń, Graz, Maribor, Lublana, Koper lub Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Trieste, Koper

– do regionu Alp Julijskich – Bovec przez: Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, a do Kranjska Gora i Bled przez: Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Karavanke (tunel).