//SŁOWENIA – KUCHNIA

SŁOWENIA – KUCHNIA

Podstawą w kuchni słoweńskiej są zboża, nabiał, mięsa. Kuchnia Słoweńska jest typową kuchnią narodów słowiańskich – spożywa się dużo potraw mącznych, ziemniaków i fasoli. Daniem narodowym Słowacji uchodzi  zupa ziemniaczano – fasolowa z dodatkiem kiszonej kapusty – zwana (jota). Dużą popularnością cieszy się również śtruklja – są to dobrze znane wszystkim Słowianom kluski.

Choć kuchnia słowacka poddała się mniej niż inne kuchnie bałkańskie wpływom tureckim to mimo wszystko można tu spotkać takie dania jak musaka i bułki pita. Podobnie jak w Chorwacji, również w Słowenii mającej dostęp do Adriatyku (Zatoka Triesteńska) jada się sporo przeróżnych owoców morza. Bardzo znana i lubiana jest puella, czyli ryż z owocami morza.
Bardzo popularnym napojem, może z powodu wysokich temperatur jest piwo (najbardzie znane marki to: Kratochvil Pils i Črni Baron). Słoweńcy, podobnie jak inne narody na bałkanach piją także duże ilości wina, które jest produkowane na tych terenach od wieków. Najlepsze gatunki to: Cviček, Teran, Šipon i Renski Rizling.