//SZTOKHOLM – MIASTO MUZEÓW
SZTOKHOLM – MIASTO MUZEÓW

SZTOKHOLM – MIASTO MUZEÓW

Ta niezwykła szwedzka metropolia położona jest na czternastu wyspach połączonych ze sobą 53 mostami stałym lądem nad zatoką Saltsjon oraz jeziorem Melar wraz z łączącą je cieśniną Norrstrorn. Miasto to tylko w jednej trzeciej teren zabudowany, reszta to lasy, parki i woda.

Od 1436 roku, kiedy Sztokholm został stolicą Szwecji, siedzibę swą mieli tutaj królowie.

Sztokholm słynie z dużej ilości muzeów. Jednym z najbardziej znanych i wartych zobaczenia jest Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu, usytuowane na Starym Mieście, niedaleko Pałacu królewskiego. Zgromadzono tu zbiory prezentujące dawny, nieznany już dzisiaj Sztokholm. To całkowicie ukryte pod ziemią miejsce przenosi turystów w odległe czasy i przybliża historię. Do znajdujących się w nim atrakcji należą okręt z 1520 roku czy odtworzone średniowieczne miasto z portem i dybami, w tym kamienne domy i zakłady.

Będąc w stolicy Szwecji, nie można nie zawitać do Ogrodów Królewskich. Jest to jeden z najstarszych parków publicznych, położony w centrum „miasta na wodzie”, w dzielnicy Nonnmalm. To urokliwe miejsce otaczają liczne kawiarnie i restauracje. Zimą organizowane jest na jego terenie lodowisko, latem natomiast można trafić na ciekawe koncerty. Park podzielono na kilka części. Warte uwagi są: Skwer Karola XII, fontanna Molina, Skwer Karola XIII oraz fontanna Wolorarskiego.

Wenecja Północy oferuje też coś specjalnego dla najmłodszych – Junibacken. Jest to wspaniałe muzeum poświęcone twórczości Astryd Lindgren, autorki przebojowych opowieści o Pippi Langstrumpf.