//SZWAJCARIA – KUCHNIA

SZWAJCARIA – KUCHNIA

KUCHNIA

W kuchni Szwajcarskiej duży wpływ mają sąsiadujące państwa: Niemcy,Francja,Włochy i częściowo Austria.

Na zachodzie kraju, popularnością cieszą się francuskie sery i ich przetwory np. typowo francuskie fondue, raclette (roztopiony ser z cebulą i ziemniakami). W kantonach niemieckojęzycznych jada się syte posiłki, tak jak mają to w zwyczaju Niemcy i Austriacy. Znane sa tu takie dania jak np. Rösti (przysmażane na brązowo ziemniaki z cebulą), Geschnetzeltes Kalbfleisch (cielęcina w sosie śmietanowym) czy Bündner Fleisch (suszona, pikantna wołowina). Z kolei w rejonach Włoskich jada się typowo po włosku. Dominują tu: pizza, polenta (gotowane ciasto z mąki kukurydzianej) i spaghetii, a wszystko to z dodatkiem aromatycznych ziół i oliwy.

Tradycyjnym szwajcarskim specjałem jest fondue, które robione jest z roztopionego sera. Sery szwajcarskie takie jak gruyère czy emmentaler podgrzewa się w specjalnym kociołku z dodatkiem pieprzu, czosnku, białego wina i likieru wiśniowego. Do nabierania roztopionego sera używa się świeżego chleba. Szwajcaria oprócz serów może pochwalić się doskonałą czekoladą oraz piwem.

W Szwajcarii produkuje się najwięcej czekolady w całej europie,najsłynniejszą czekoladą produkowaną w Zurychu jest znana również w Polsce Lindt.