//SZWECJA – GOTEBORG
SZWECJA - GOTEBORG

SZWECJA – GOTEBORG

Göteborg – miasto w Szwecji, położone na zachodzie kraju, nad cieśniną Kattegat, u ujścia rzeki Göta älv, stolica regionu Västra Götaland. Drugie co do wielkości miasto Szwecji – 510 491 mieszkańców (30 września 2010), zespół miejski – 926,7 tys. W Göteborgu znajduje się siedziba koncernów Volvo AB i SKF.

Göteborg został założony na początku XVII wieku przez architektów holenderskich, pracujących na zlecenie króla Gustawa Adolfa II, który w ten sposób chciał uniezależnić szwedzki handel od ceł pobieranych przez Danię w Cieśninach Duńskich. W tamtych czasach oficjalnymi językami były: holenderski, niemiecki, szwedzki i angielski.

W 1731 r. powstała Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska (Svenska Ostindiska Kompaniet), która przyczyniła się do nawiązania kontaktów handlowych z Chinami i Wschodem. Dzięki temu do Göteborga przywożono statkami porcelanę, herbatę, przyprawy, szlachetne tkaniny i inne typowe dla tamtego okresu towary luksusowe.

W XIX wieku Göteborg przekształcił się w miasto przemysłowe, szczególnie za sprawą kupców z Wysp Brytyjskich. Z czasem wielu z nich wzbogaciło się i przeznaczyło część swoich majątków na rozwój infrastruktury miejskiej.

W 1829 roku działalność rozpoczął Uniwersytet Technologiczny Chalmers obecnie z liczbą około 10,5 tys. studentów, a w 1891 r. powołany został Uniwersytet w Göteborgu, na którym obecnie kształci się około 49 tys. studentów. Dzisiejszy Göteborg z szerokimi alejami, parkami i imponującymi budowlami wybudowany został pod koniec XIX wieku. Plac Götaplatsen i wesołe miasteczko Liseberg powstały przy okazji Wystawy Światowej w 1923 r.

ZABYTKI I ATRAKCJE

Götaplatsen to reprezentacyjny plac miejski Göteborga, znajdujący się przy Kungsportsavenyn (Aleja Bramy Królewskiej) – głównej alei miejskiej.

Plac w obecnej formie został otwarty w 1923, kiedy to w Göteborgu odbywała się międzynarodowa wystawa przemysłowa, co było też związane z 300. rocznicą założonego w 1621 roku miasta i wielkim jubileuszem.

Centralnym punktem miasta jest fontanna z Posejdonem Carla Millesa – jednym z głównych z symboli miasta. Götaplatsen jest swoistym centrum kulturalnym miasta i to właśnie na placu znajdują się główne instytucje miejskie: Göteborgs Konserthus (sala koncertowa, w której występuje Göteborska Orkiestra Symfoniczna), Muzeum Sztuki, Stadsteatern (Teatr Miejski) czy Göteborgs stadsbibliotek (Biblioteka Miejska).

Götaplatsen

 


Katedra w Göteborgu – zwana również Katedrą Gustawa została wybudowana w 1633. W 1665 r. nadano świątyni tytuł „katedry” i nazwano imieniem króla Gustawa II Adolfa Wazy, założyciela Göteborga, który rok przed wybudowaniem kościoła poległ w Bitwie pod Lützen.

Obecny kształt katedry (która w wyniku pożarów ulegała zniszczeniom w 1721 i 1802) nadany został w XIX wieku, kiedy to architekt Carl Wilhelm Carlberg przebudował ją w stylu klasycystycznym.

Katedra w Göteborgu

 


Ogród Botaniczny w Göteborgu – największy w Szwecji ogród botaniczny, założony w 1919 roku. Zaprojektowany został przez Rutgera Sernandera. Uprawianych jest tu około 16 000 gatunków roślin. Całkowita powierzchnia ogrodu wynosi 175 hektarów, z czego większość to powierzchnia arboretum. Ogród właściwy to ok. 40 hektarów.

Ogród Botaniczny w Göteborgu