//THASSOS – ZIELONA WYSPA
THASSOS - ZIELONA WYSPA

THASSOS – ZIELONA WYSPA

THASSOS

Thassos to urzekająca grecka wyspa na Morzu Egejskim.Od stałego lądu dzieli ją zaledwie 12 kilometrów.Turyści nazywają ją „zieloną wyspą”.Górzysta,częściowo zalesiona,otoczona jest wyjątkowo czystym morzem, z niezliczoną ilością przepięknych skalistych zatoczek.Wyspa utrzymała swój grecki charakter i szczęśliwie nie uległa kompletnej komercjalizacji.Główną roślinność stanowią tu gaje oliwne.I Gdyby nie tętniące życiem miasteczka i wioski, wydawałoby się, że jesteśmy na wysepce, którą ominęła cywilizacja.Otaczają ją plaże, w większości piaszczyste, położone w malowniczych zatoczkach.Na turystów czeka doskonale zorganizowana baza turystyczna – kawiarnie, restauracje, typowe greckie tawerny, bary, dyskoteki oraz sklepiki,ulokowane głównie w Limenas i Limenarii. Dla turystów specjalnie organizowane są tradycyjne greckie wieczory. Z wyspy można wybrać się na wycieczkę do Kavali, Salonik czy Philipi.

Łagodne stoki z sosnami, drzewami oliwnymi i kasztanowcami, wznoszą się do centralnego łańcucha gór, po czym gwałtownie opadają w stronę pięknych, piaszczystych plaż. W głębi wyspy można spotkać jeszcze hodowców pszczół, gaje oliwne czy sady owocowe. Przy drogach często stoją ule, a na całej wyspie można kupić miejscowy miód lub dżem z orzechów włoskich(gęsty przysmak, podobny do melasy).

Będąc na wyspie Thassos, warto wybrać się na wycieczkę do urokliwej wioski Panagia, gdzie prawdziwą atrakcją turystyczną jest studnia z „cudowną wodą”. Turystów zachwyca również wzniesiony na skalistym brzegu klasztor Archangellos, osada pierwszych chrześcijan Aliki i tradycyjna górska wioska Theologos.

Miłośnicy greckiego folkloru powinni wybrać się na tzw.wieczór grecki – imprezę, połączoną z występami miejscowych artystów, tańczących „syrtaki” przy akompaniamencie ludowych instrumentów, zwanych „bouzouki”. Jest to doskonała okazja do spróbowania regionalnych trunków(retsiny i ouzo) oraz smakowitych dań lokalnej kuchni.

Inną czekającą na turystów atrakcją jest wycieczka tradycyjną łodzią grecką(kaiki) dookoła wyspy z możliwością kąpieli w morzu bezpośrednio z łodzi, przystankiem na przepięknej plaży Golden Sands oraz posiłkiem, złożonym ze steków, sałatek, chleba i wina.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy również rejs łodzią wzdłuż zachodniego brzegu góry Athos na Półwyspie Chalcydyckim. Można wówczas zobaczyć i sfotografować jedyna w swoim rodzaju „Mnisią Republikę” z przepięknie położonymi bizantyjskimi klasztorami. Do dnia dzisiejszego 1700 mnichów żyje w cieniu „Świętej Góry” według rygorystycznych reguł, nie pozwalających kobietom  na odwiedzanie klasztorów oraz całego półwyspu. Natomiast w rybackiej wiosce Uranopolis można zjeść  posiłek w jednej z tawern lub zakupić unikalne ręcznie tkane dywany.

Tak więc wyspa Thassos jest doskonałym miejscem, gdzie można spędzić kilkanaście dni wakacji

WARTO WIEDZIEĆ:

Waluta: Obowiązującą walutą na Thassos jest grecka drachma (skrót:GRD).Za 100 GRD trzeba zapłacić 1,30 zł. W wielu miejscach można płacić kartami American Express, Eroucard, MasterCard, Vissa.

Klimat: W rejonie Morza Śródziemnego, gdzie leży Thassos, panuje klimat ciepły i wilgotny. Typowe w tej strefie klimatycznej jest gorące oraz suche lato i łagodna, deszczowa zima. Średnia temperatura powietrza w sierpniu wynosi 29 stopni Celsjusza, a wody 25.

Kąpiele: Wielokilometrowe piaszczyste żwirowe plaże rozciągają się wzdłuż całego wybrzeża. Przy morskich kąpielach należy wiedzieć o możliwości występowania okresowych prądów podwodnych i silnie wiejących, północnych wiatrów.