//TOLEDO
TOLEDO

TOLEDO

Toledo – miasto w środkowej Hiszpanii (ok. 70 km na południe od Madrytu). Leży na wzgórzu w zakolu rzeki Tag. Stolica wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha i prowincji Toledo. Ośrodek przemysłu lekkiego, spożywczego i rzemiosła artystycznego. Znany ośrodek turystyczny, kultu religijnego – siedziba prymasów Hiszpanii. Jeden z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury. Wielu znanych ludzi i artystów urodziło się lub mieszkało w Toledo, m.in. Al-Zarqali, Garcilaso de la Vega, Eleanor z Toledo, Alfons X Mądry i El Greco.

Miasto trzech kultur i trzech religii, ośrodek wymiany myśli naukowej i filozoficznej między chrześcijańską Europą i muzułmańskim Wschodem, Toledo rozkwitło w XII i XIII w., zwłaszcza za rządów Piotra I. Później za czasów Królów Katolickich i Karola I renesansowy dwór najpierw królów, potem kardynałów-prymasów gromadził artystów i myślicieli. Filip II przeniósł dwór do Aranjuezu i Eskurialu, a stolicę administracyjną do Madrytu (1561).Toledo pozostało stolicą religijną, skąd Inkwizycja kontrolowała życie umysłowe kraju. Miasto zachowało się w XVII-wiecznym kształcie, niemal żadne późniejsze budowle nie zniekształciły unikalnego zespołu zabytkowego. Tylko dzielnica przyległa do Alkazaru, dziś odbudowanego, uległa ciężkim zniszczeniom w 1936, kiedy Toledo było widownią jednego z najgłośniejszych epizodów wojny domowej: 70-dniowego oblężenia nacjonalistów w Alkazarze, a następnie masakry republikanów po zajęciu miasta przez frankistów.

 

ZABYTKI:

Katedra, po katedrze w Burgos, najbardziej znacząca budowla gotycka w Hiszpanii. Budowana w latach 1227-1493 na miejscu pierwszej katedry, zamienionej w czasach władzy Maurów na meczet. Na fasadach widać wpływy francuskiego gotyku. Wieża południowa nieukończona, jedynie zamknięta barokową kopułą.; wieża północna o wys. 90 m.Przed wejściem do katedry krużganek z XIV w., przebudowany w XV–XVI i XVIII w. We wnętrzu, 5-nawowym, o dług. 112 m i szer. 56 m o wystroju barokowym – 22 kaplice, m.in.:

  • Capilla de San Juan, mieszcząca przebogaty skarbiec a w nim słynną monstrancję o wys. ok. 3,0 m, najważniejszy element procesji w Boże Ciało;
  • Capilla Mayor, ze wspaniałymi bogato rzeźbionymi ścianami ołtarza, po obu stronach którego znajdują się grobowce królów , książąt i biskupów;
  • Capilla Mozarabe, w której odprawiana jest msza wg liturgii mozarabskiej (wg obrządku Wizygotów, żyjących pod panowaniem Maurów);
  • Capilla Santiago, z mistrzowsko rzeźbionym grobowcem A. de la Luna i jego żony;
  • Chór, z należącymi do najpiękniejszych na świecie stallami w stylu gotyckim i renesansowym;

 

Fasada Katedry

Alkazar, twierdza z XI wieku wzniesiona w najwyższym punkcie miasta, po ciągłych uszkodzeniach odbudowywany. W trakcie oblężenia w 1936 r. całkowicie zniszczony. Odbudowany zgodnie z planami z czasów Karola V. Wewnątrz muzeum z pamiątkami po wojnie domowej.

Alkazar

Castillo de San Servando, średniowieczny zamek nad brzegiem Tagu.

Synagoga Santa María la Blanca w Toledo – Synagoga została zbudowana na przełomie XII i XIII wieku, w stylu mudejar. W 1405 roku wierni z pobliskiej parafii Santiago de Arrabal pod wodzą św. Wincentego Ferreriusza zajęli synagogę i zamienili ją na na kościół Santa María la Blanca. Nazwa pochodziła od białego koloru ścian. Wewnątrz zachowało się m.in. szesnastowieczne retabulum ołtarzowe.

{gallery}synagoga{/gallery}