//WALENCJA
WALENCJA

WALENCJA

WALENCJA

miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 hektarów żyznejniziny.Jest to ważny ośrodek przemysłowy, finansowy i kulturalno-naukowy. Liczne zakłady przemysłowe. Duży port handlowy i pasażerski. Ważny węzeł kolejowy (stacja València Norte), drogowy i lotniczy.

Obiekty nowoczesnej architektury

Dworzec kolejowy


ATRAKCJE TURYSTYCZNE

  • Katedra w Walencji – budowana od 1262 roku, wielokrotnie modernizowana. Zaczęto ją budować w stylu gotyckim, lecz jej różne części są zbudowane również w innych stylach. Jej 3 portale prezentują styl romański, gotycki i barokowy. Główna kaplica – Capilla Mayor – styl baroku, dwie późniejsze kaplice są neoklasycystyczne. Według starej tradycji znajduje się w niej Święty Graal, udostępniony do oglądania wiernym.
  • El Micalet – charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica – symbol miasta. Na szczyt tej ponad 50 metrowej wieży prowadzi 207 stopni. Jest częścią katedry.
  • Basilica de la Virge dels Desamparats – barokowy kościół usytuowany na tyłach katedry.
  • Jardí Botánic – ogród botaniczny założony w XVI wieku.
  • Jardins de l’Alameda i Jardins de Monfort – XVIII-wieczne parki.
  • La Lonja (Giełda jedwabiu) – została zbudowana pod koniec XV wieku, jest to jedna z najpiękniejszych gotyckich budowli świeckich w Europie. Słynie z Sali kolumnowej, w której sklepienie podpierają spiralne, starannie wykonane kolumny.
  • Modernistyczna hala targowa – wybudowana między 1910 a 1926 r. Jest to nieregularna, ośmioboczna konstrukcja z żelaza i szkła, w której znaleźć można liczne stoiska z mięsem, warzywami, rybami czy owocami. Na zewnątrz zaś znajdują się stoiska oferujące różnej wielkości paellę.

{gallery}walencja{/gallery}