//Wersal – Najsłynniejszy pałac świata
Wersal - Najsłynniejszy pałac świata

Wersal – Najsłynniejszy pałac świata

MIASTO WERSAL

Miasto jest stosunkowo młode – Powstało jako osada służebna dla pałacu i dzieliło jego losy.W 1783r.podpisany tu został traktat kończący wojnę brytyjsko-francuską.Jego efektem było m.in. uznanie niepodległości USA przez Anglię.W czasie wojny francusko-pruskiej w Wersalu miał swoja kwaterę główną  Otto von Bismarck(1870), a rok później proklamowane zostało tu Cesarstwo Niemieckie.Zabytki miasta pozostają w cieniu pałacu, ale jest tu kilka obiektów wartych uwagi,jak kościół Notre Dame i Wielkie Stajnie(dzieła Hardouina-Mansarta) czy katedra Saint-louis z XVIII wieku.

ARCHITEKTURA WERSALU

Pałac ten to wspaniałe połączenie barokowego przepychu i klasycznej harmonii.Jego Kształt jest dziełem architektów LeVau i Hardouina-Mansarta, którzy rozbudowali zamek oraz dodali do niego skrzydła.Otaczają one ciąg trzech dziedzińców: Ministrów,Królewskiego i Marmurowego.Wokół tego ostatniego rozlokowane były apartamenty króla i królowej.Budowla ma dwie kondygnacje z attyką, a za najpiękniejszą uchodzi fasada ogrodowa o długości 640m.W jej centralnej części znajduje się olśniewająca Galeria Zwierciadlana.Ma 17 wielkich okien i 17 imitujących luster na przeciwległej ścianie.Tu odbywały się wystawne bale,tu też podpisany został traktat wersalski kończący I wojnę światową.

Pałac- muzeum

Podczas rewolucji francuskiej Wersal podupadł, na szczęście same mury ucierpiały w niewielkim stopniu.Od zapomnienia ocalił go król Ludwik Filip, który sfinansował remont i w 1837r. otworzył tu muzeum historii Francji.Za jego siedzibę posłużyły dawne apartamenty dworzan w południowym skrzydle.Do najciekawszych pomieszczeń w pałacu należy dwupiętrowa Kaplica Królewska(górne piętro zarezerwowane zostało dla rodziny panującej)-ostatnia wielka budowla Ludwika XIV.W tym samym skrzydle(północnym) mieści się opera,otwarta w 1770 r. dla uczczenia ślubu Ludwika XVI z Marią Antoniną.W centralnej części obiektu znajdują się sypialnie króla i królowej – w tej pierwszej żywota dokonał Ludwik XIV.