//WĘGRY – KUCHNIA

WĘGRY – KUCHNIA

KUCHNIA

Kuchnia węgierska – kuchnia Węgier należy do kuchni środkowoeuropejskich, i jest jedną ze najbardziej znanych kuchni na świecie, wyróżnia się  charakterystycznymi cechami, co w połączeniu z jej wysoką jakością czyni z niej odrębne zjawisko wśród kuchni świata. Najbardziej znaną z tych cech jest obfite używanie jako przyprawy czerwonej papryki w proszku, współcześnie głównie słodkiej.

Kuchnia tego kraju charakteryzuje się dużą ilością papryki, cebuli, tłuszczu i śmietany. Węgrzy przeważnie używają papryki słodkiej. Papryka jest nie tylko ważnym składnikiem dania, ale również ozdobą i surówką. Paprykę ostrą jak i słodką podaje się w postaci suszonej, sproszkowanej.

Potrawy kuchni węgierskiej

halászlé – zupa rybna

borjúpaprikás – paprykarz cielęcy, podawany często z kluskami

rántott sajt – ser smażony

gombapörkölt – gulasz grzybowy

bográcsgulyás – zupa gulaszowa (węg. gulyás) przygotowywana w żeliwnym kociołku (węg. bogrács – stąd polska nazwa bogracz) nad paleniskiem; w restauracjach podawana na stół w małym kociołku podgrzewanym od spodu lampką spirytusową

tokány – tokań

lecsó – leczo

kávé – kawa z ekspresu, zazwyczaj przygotowywana na sposób włoski

túrós táska – słodka bułeczka nadziewana twarogiem

gesztenye puree – purée z jadalnych kasztanów z bitą śmietaną

 

Kuchnia węgierska słynie również z innych potraw między innymi z naleśników nadziewanych mięsem z papryką ),zapiekanych wątróbek gęsich, papryki nadziewanej ryżem z mięsem , czy pieczonego sandacza.