//Winnice ze słonecznych krajów Europy
Winnice

Winnice ze słonecznych krajów Europy

Wiadomo, że winnica to miejsce, gdzie uprawia się winorośl, z której później robi się wino. Istnieje opinia, że to właśnie Francja jest kolebką wina. Mimo, że w tym kraju wcale nie zaczęto jego wytwarzania.

Prestiżową winnicą w tym kraju jest bez wątpienia dwu hektarowa winnica przy zamku Gevrey-Chambertin z XII wieku. Produkuje się tam 10 -12 tysięcy butelek wina.

We Włoszech bardzo znane są winnice położone w Alpach. Można to zauważyć jadąc drogą prowadzącą do Toskanii.

Bardzo interesującą winnicą w północnych Węgrzech jest winnica położona w miejscowości Gyongyospata, około 70 kilometrów od Budapesztu. Jednym z win pochodzących z tego kraju i cieszących się szerokim uznaniem jest wytrawne czerwone wino Egri Bikaver, które pochodzi z regionu Eger. Wino o wyjątkowym smaku z pewnością trafi w gusta najbardziej wybrednych klientów.

Na szczególną uwagę zasługuje winnica w Portugalii, która położona jest w regionie Duro o łącznej powierzchni 35 hektarów. W jej centrum położony jest malowniczo dom oraz magazyny i młyny. W winnicy produkuje się średnio 145 beczek wina i 90 beczek wina Porto.

Niezwykle popularnymi, chociaż, niestety nie wśród wszystkich, są winnice w Bułgarii. Sięgając do historii, były one znane już za czasów antycznych. Można z łatwością stwierdzić, że jakość win bułgarskich jest porównywalnie taka sama, jak win francuskich, hiszpańskich, czy też włoskich.

Dzięki wspaniałemu, ciepłemu i bardzo przyjemnemu klimatowi, winnice w Bułgarii są usytuowane niemalże w całym kraju. Z soczystych winorośli, które dojrzewają w palącym bułgarskim słońcu wytwarza się świetnej jakości wino bułgarskie, tak bardzo doceniane na całym świecie. Rdzenny, bardzo popularny na całym świecie szczep Mavrud uprawia się tu z wielką starannością i pieczołowitością. W Dolinie Dunaju znaleźć możemy maleńką winnicę o nazwie Burguzone, która znajduje się na terenie dawnej rzymskiej twierdzy, około 180 kilometrów na północ od Sofii. Produkuje się tu bardzo dobrej jakości białe wina, które produkowane są z winogron dojrzewających na ziemi niezwykle urodzajnej.

Chardonnay. Viognier czy Sauvignon Blanc – między innymi z tych szczepów win białych produkuje się bardzo sławne wina, doceniane również w Polsce.

 

źródło: Sklep Wina www.sklep.winaimport.pl