//Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
Rzym

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Jednym z najpiękniejszych stolic europejskich jest Rzym, największe miasto Włoch, leżące w regionie Lazio, w środkowej części Półwyspu Apenińskiego. Położony jest w centrum włoskiego wybrzeża Morza Śródziemnego nad rzeką Tyber, która przepływa przez środek miasta z północy na południe.

W Rzymie panuje klimat typowo śródziemnomorski, tzn. lata są ciepłe i suche, zimy zaś łagodne. Latem temperatura w Rzymie wynosi średnio 30°C, natomiast zimą nie spada zwykle poniżej 10-15°C. Do Rzymu można się wybrać o każdej porze roku. W lipcu i sierpniu natężenie ruchu turystycznego jest największe. Najspokojniej jest w kwietniu i w październiku.  Rzym ma do zaoferowania wiele atrakcji. Wspaniałą pogodę, bezcenne zabytki, tonące w zieleni parki, małe zaciszne place, romantyczne zaułki. Są takie miejsca w Rzymie, które trzeba koniecznie zobaczyć i dotknąć własną ręką, prawdziwe perły turystycznej kolekcji. Są to:

 • Colosseum – Wstęp normalny kosztuje 12 euro, ulgowy 7,50 euro (bilet zintegrowany do 3 obiektów: Colosseo, Foro Romano, Palatino; ważność biletu to 2 dni, ale pozwala na jedno wejście do każdego z obiektów). Colosseum otwarte jest cały rok, we wszystkie dni tygodnia.
 • Panteon
 • muzea kapitolińskie
 • Museo Nazionale Romano (Crypta Balbi, Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Terme di Diocleziano)
 • muzea watykańskie
 • Bazylika św. Piotra
 • Bazylika Santa Maria degli Angeli
 • Bazylika Santa Maria Maggiore
 • plac del Popolo
 • dzielnica Campo de’ Fiori
 • Fontanna di Trevi
 • Fontanna Czterech Rzek
 • Plac Hiszpański
 • Plac Wenecki
 • Wyspa Tybrowa
 • Kaplica Sykstyńska
 • Plac Navona
 • Bazylika św. Klemensa
 • Bazylika św. Jana na Lateranie
 • Katakumby Kaliksta

Bilety można kupować w kasach biletowych stacji metra A i B. Ponad to bilety są do kupienia w automatach biletowych rozlokowanych na wszystkich stacjach metra oraz na pętlach autobusów, tramwajów i trolejbusów. Można też je nabyć w kioskach gazetowych, sklepach Tabaccaio i barach. Rodzaje biletów:

 • BIT- bilet czasowy do 100 minut (1 przejazd metrem/ pociągiem bądź dowolna ilość przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minut od skasowania) koszt takiego biletu to 1,5 euro
 • BIG- bilet jednodniowy (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godziny 24 dnia skasowania), a koszt to 6 euro
 • BTI- bilet 3-dniowy (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godziny 24 3-go dnia licząc od dnia skasowania biletu) koszt wynosi 16,50 euro.

Należy pamiętać aby bilety skasować przed wejściem na peron stacji metra i zachować do kontroli, które są częste przy wchodzeniu i wychodzeniu z peronu.

Popularne jest zwiedzanie Rzymu z kartą ROMA PASS. Można ją nabyć w Muzeach i Punktach Informacji Turystycznej. Karta ta kosztuje 30 euro, ale bardzo ułatwia zwiedzanie, ponieważ pakiet karty zawiera: nieodpłatny wstęp do dwóch pierwszych zwiedzanych muzeów państwowych w Rzymie, zniżki do wszystkich kolejnych muzeów państwowych w Rzymie, zniżki na niektóre wystawy i spektakle w Rzymie, trzydniowy dostęp do środków transportu ATAC (autobusy, tramwaje, trolejbusy, metro A i B, linie metra metra naziemnego Roma-Pantano, Roma-Lido, Roma-Viterbo w obrębie miasta Rzym). Razem z kartą turysta otrzymuje mapę centrum Rzymu oraz informator turystyczny o muzeach i bieżących wydarzeniach kulturalnych. Karta nie obejmuje jedynie Muzeów Watykańskich i innych niepaństwowych miejsc turystycznych. Karta jest imienna i ważna 3 dni do 24 godziny ostatniego dnia.

 

Zwiedzanie Centrum zabytkowego Rzymu:

Dla ułatwienia zwiedzanie możemy rozpocząć od Colosseum. Ze stacji Terminale jedziemy metrem linii B do Colosseum. Poprzez Forum Romanum dotrzemy do Łuku Septymiusza Sewera. Przechodząc przez łuk dotrzemy na Kapitol. Po zejściu z Kapitolu słynnymi schodami Cordonata kierujemy się w stronę Placu Weneckiego ulicą Piazza Venezia. Ze schodów Cordonata dotrzemy także na ulicę via del Teatro Marcello do Teatru Marcellusa. Później ulicami via del Foro Piscario i via del Portico d’ Ottavia znajdziemy synagogę żydowską. Stamtąd kierujemy się do najbliższego mostu Ponte Fabricio i przechodzimy na drugą stronę na wyspę Tiberina. Po przejściu w lewo na drugiej stronie szukamy mostu Ponte Palatino. Po przejściu mostu znajdujemy się między dwoma świątyniami: Herkulesa i Portunusa. Zobaczyć można także Łuk Janusa i Bramę Srebrników. Około 50 m od świątyń skręcamy w lewo do Ust Prawdy (wielki marmurowy medalion). Skręcając w lewo w ulicę via della Greca dotrzemy na ulicę via del Circo Massimo przystanek Circo Massimo. Aby dotrzeć do stacji Termini wsiadamy do metra linii B.

Starożytny Rzym zwiedzimy także wsiadając w metro linii A. Zwiedzanie rozpoczynamy od Bazyliki św. Jana na Lateranie. Oprócz bazyliki możemy zwiedzić też znajdujące się po drugiej stronie ulicy Święte Schody. Na piechotę możemy się stamtąd wybrać do Colosseum. Ze względu na duże kolejki warto rozpocząć zwiedzanie od wejścia na Palatyn, dalej Forum Romanum i Colosseum. 30 minut zajmuje dojście z tego miejsca do Ust Prawdy, a później na plac Campo di’ Fiori. Z Campo di’ Fiori idziemy na Piazza Navona, następnie do pobliskiego Panteonu, a później Hiszpańskie Schody i Fontanna Di Trevi. Później docieramy do Bazyliki Santa Maria Maggiore, która znajduje się już blisko stacji Termini.

Zwiedzanie można także rozpocząć np. od dojazdu do Bazyliki św. Jana na Lateranie (wsiadamy w metro linii A, kierunek Anagina) i stamtąd idziemy piechotą do kościoła Santa Groce in Gerusalem, gdzie znajdują się relikwie (cierń z korony, gwóźdź z krzyża, kopia całunu turyńskiego). Po zwiedzeniu kościoła wracamy pod bazylikę i wsiadamy w metro A (tym razem w przeciwnym kierunku Batsista) i wysiadamy na stacji Piazza del Popolo. Warto pospacerować po parku Villa Borghese. Później z Piazza del Popolo wspinamy się na punkt widokowy (panorama Rzymu).

Zwiedzanie Watykanu zajmuje dużo czasu. Ze stacji Termini wsiadamy do metra linii A (kierunek Batsista) i po 20 minutach wysiadamy na stacji Ottaviano. Oprócz Bazyliki warto odwiedzić groty watykańskie, grób Jana Pawła II, muzea watykańskie oraz Kaplicę Sykstyńską.